Dnia 2 czerwca w Żytomierzu odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia powstania Domu Polskiego w Żytomierzu. Uroczystości zainaugurowała msza święta w katedrze św. Zofii odprawiona w intencji Polaków Żytomierszczyzny i z okazji jubileuszu placówki.
Mszę celebrował Kapelan Polaków Żytomierszczyzny ks. Ryszard Karapuda TChr. Następnie uroczystość kontynuowano w Sali Żytomierskiej Filharmonii Obwodowej.
Część artystyczną zapewniły znane i lubione przez naszą publiczność zespoły – Polski Chór Kameralny im. J. Zarębskiego pod przewodnictwem zasłużonego dla kultury polskiej pana Jana Krasowskiego, Wokalny Zepsuł Dziecięcy „Kwity” pod kierownictwem pani Larysy Bojko. Nie zabrakło i utworów naszego wielkiego Rodaka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Nadiji Tiszkowej oraz przepięknych romansów polskich, które zaprezentowała Eugenia Gintowt. Także na scenie pojawił się słynny zespól „Białe gołąbki” z Suseł – pod kierownictwem artystycznym zasłużonej dla kultury polskiej pani Antoniny Szczyrskiej. Gościem specjalnym koncertu był Dziecięcy Zespół Folklorystyczno-Etnograficzny „Aksamitki”, który działa przy Domu Polskim w Barze. Kierownikiem artystycznym zespołu jest zasłużona dla kultury polskiej pani Inna Miedwiediewa.
Uroczystość 20-lecia powstania Domu Polskiego swą obecnością zaszczycili wielce szanowni goście – to przede wszystkim prezesi i członkowi organizacji polskich z Żytomierza i obwodu Żytomierskiego (Malin, Nowa Borowa, Berdyczów, Baranówka, Bykówka, Marjanówka, Romanów, Nowogród Wołyński, Susły, Lubar) oraz przedstawiciele instytucji ukraińskich, które od lat współpracują z Domem Polskim.
W sposób szczególny powitani zostali goście honorowi – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pan Roman Wróbel, Konsul Generalny RP w Winnicy pan Damian Ciarciński, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie pani Emilia Chmielowa, dyrektorka Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku pani Maria Osidacz, dyrektorka Domu Polskiego w Barze pani Małgorzata Miedwiediewa oraz zastępca mera Żytomierza pan Dmytro Tkaczuk.
Działalność Domu Polskiego nie byłaby możliwa bez współpracy z polskimi ośrodkami w Żytomierzu i obwodzie. W trakcie uroczystości dyrektor Domu Polskiego pani Irena Perszko wręczyła podziękowania dla prezesów tych organizacji polskich, które przez wielu lat wspierają placówkę i aktywnie uczestniczą w jej działalności. M.in. podziękowanie od Domu Polskiego otrzymali – pani Wiktoria Szewczenko (Nowogród Wołyński), Walentyna Jusupowa (Żytomierz), Zygmunt Wengłowski (Żytomierz), Katarzyna Rudenko (Malin), Stanisława Rudkowska (Bykówka), Ludmiła Chimicz (Baranówka). Za wyjątkowe zasługi dla Polaków Żytomierszczyzny i zaangażowanie w realizacje pomysłu powstania w Żytomierzu Domu Polskiego podziękowanie wręczone zostało dla pani Emilii Chmielowej. Także podziękowanie za współpracę otrzymały dyrektorowi szkół państwowych – pan Mikołaj Szaniuk (szkoła denyszowska) oraz pan Aleksander Pyłypczuk (szkoła marjanówska).
Ze swojej strony prezesi organizacji polskich gratulowali Domowi Polskiemu pięknego jubileuszu i także dziękowali za wsparcie i możliwość współdziałania.
Bardzo wzruszającym momentem było wręczenie podziękowania od Domu Polskiego dla ks. Ryszarda Karapudy TChr, który jako Kapelan przez 2 lata służył Polakom Żytomierszczyzny i niestety zmuszony jest pozostawić naszą Kapelanie.
Dyplom uznania dla pani dyrektor Ireny Perszko podczas swego przemówienia na uroczystości wręczył Konsul Generalny RP w Winnicy pan Damian Ciarciński.
List gratulacyjny z okazji 20-lecia Domu Polskiego od prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odczytał pan Roman Wróbel. Ponadto pan Roman Wróbel wręczył Medale Brązowe Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla pana Jana Krasowskiego i pani Larysy Bojko. Ponadto Stowarzyszenie przyznało Medal Srebrny dla Domu Polskiego w Żytomierzu. Dla wręczenia Medalu pan Roma Wróbel zaprosił na scenę obecnych na Sali byłych dyrektorów Domu Polskiego w Żytomierzu pana Kazimierza Ratuszyńskiego, panią Mirosławę Starowierow oraz panią Emilie Chmielową, jako realizatorkę inicjatywy powstania placówki.
Również odczytano pismo powitalne od jednego z partnerów w Polsce – Muzeum w Gostyniu, w którym podkreślono, że „Dom Polski jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i intelektualnego Polaków na Żytomierszczyźnie”.
Po koncercie uroczystość kontynuowano w jednej z restauracji Żytomierskich. Spotkanie odbywało się w bardzo ciepłej atmosferze. A częstowaniu towarzyszył występ zespołu „Poleskie soliści” w składzie Zasłużonych dla Kultury Polskiej Natalii Trawkinej i Mikołaja Nagirniaka.
Uroczystość 20-lecia Domu Polskiego w Żytomierzu dofinansowana została przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Senatu RP.
Tekst: mgr Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu
Redakcja: IDA