IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

05.08.2019

W PRZYSZŁOŚĆ WEZMĄ NIE WSZYSTKICH – WARSZTATY TEATRALNE I PREMIERA SPEKTALKU W DYNEBURGU

Kultura, Teatr, Aktualności Łotwa, Łatgalia, Dyneburg

18 lipca w Dyneburgu  na Łotwie odbyła się premiera spektaklu „W przyszłość wezmą nie wszystkich”, w którym ostra i tragiczna historia połączyła się z nowym spojrzeniem na współczesne społeczeństwo, które stopniowo tonie w kryzysie demograficznym i falach migracji – tak aktorzy anonsowali inscenizację.


Pomysł stworzenia na Łotwie spektaklu w języku polskim powstał w 2018 roku, kiedy młodzież z Łatgalii wspólnie z teatrem „Iskatel” złożyła wniosek o dofinansowanie projektu przez Senat RP oraz Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Celem projektu było zorganizowanie warsztatów teatralnych dla młodzieży Polskiej z Łatgalii. Docelowo chodzi o realizację przedstawienia na podstawie znanej polskiej literatury. Wybrano dramat Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu” i zaadaptowano go do współczesnych realiów,  tworząc historię pełną farsy, przepełnioną duchem awangardy. Spektakl poruszał tematy migracji i różnorodności kultur, dlatego grający w nim aktorzy zmieniali język z polskiego na łotewski, łatgalski, rosyjski i białoruski.

To jest ostra i tragiczna historia – opowiada reżyser Eduard Belnikow. – Bohaterowie spektaklu starają się wybrać kogoś, kto będzie musiał „podnieść kraj z kolan”, ale bezskutecznie topią się w swoich egoistycznych potrzebach i obawach, nie zauważając, w co się zamieniają. Muszą wybrać tego, kto zostanie w kraju. Dziś dla  Łotwy to jest bardzo poruszający problem. Nie ma ani jednej rodziny, w której ktoś by nie wyjechał pracować za granicę.

Takie społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje nowego bohatera. Czy jest on wśród nas? Ten spektakl daje do myślenia i zmusza do poszukania w sobie nowych emocji, budzi nadzieję i potrzebę zmiany! – opowiada Gerta Wasiliuka, widz spektaklu.

Premiera odbyła się w amfiteatrze Muzem Sztuki i Historii Regionu i zgromadziła ponad więcej 120 widzów. „W przyszłość wezmą nie wszystkich” jest owocem projektu współfinansowanego w ramach sprawozdania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.

Zdjecia: V. Platace.