IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

26.11.2018

W sercu Nitry – na stulecie Polski

Kultura, Koncert , Aktualności, Niepodległa Słowacja, kraj nitrzański, Nitra

Klub Polski – Stowarzyszenie Polaków i Ich Przyjaciół na Słowacji już po raz jedenasty zorganizował koncert organowy.


Wydarzenie miało miejsce w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Nitry - w imponującej katedrze św. Emmerama, usytuowanej na wzgórzu, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Ten wyjątkowy koncert zyskał wyjątkową oprawę muzyczną, bo i okazja była wyjątkowa – z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedzielne popołudnie 18 listopada obfitowało we wzruszenia i nostalgiczne przeżycia. Bo jakże inaczej reagować, kiedy rozbrzmiewają dźwięki dobrze znanych polskich utworów? 

Nitrzańska katedra to miejsce imponujące, majestatyczne, z podniosłą atmosferą. Nic więc dziwnego, że już tyle lat jest ona miejscem najbardziej reprezentacyjnej imprezy Klubu Polskiego w Nitrze. To tu najpiękniej brzmią nie tylko pieśni kościelne, jak „Z dawna Polski Tyś Królową“, „Kto się w opiekę odda Panu swemu“ czy „Ja wiem, w kogo ja wierzę“, ale i inne utwory, jak polonez „Pożegnanie Ojczyzny“ Ogińskiego czy „Gaude Mater Polonia“ i wiele innych. W tym roku obok organisty Marcina Jurczyka zaprezentowała się cała plejada muzyków: Patryk Pfeifer – na klarnecie, Anna Scheller – na harfie, Anna Skrzypulec – na skrzypcach, Małgorzata Piechnat – na pianinie a śpiewał Wiesław Pawlak (tenor). Poza nimi wystąpiło jeszcze urokliwe Fines Trio w składzie: Katarzyna Puch (sopran), Małgorzata Włodarczyk (gitara, lutnia), Paulina Tkaczyk (flet traverso, pianino).  

Podczas koncertu zabrzmiały takie utwory jak: „Rota“ i „Preludium niepodległościowe“, S. Surzyńskiego  „Cześć Polskiej Ziem“i, A. Leśkiewicza „Głos duszy“, F. Chopina „Preludium deszczowe“ i Walc a-moll, J. Łuciuka „O ziemo Polska“. Nie zabrakło też utworu „Marsz Polonia“, a na koniec zabrzmiała ulubiona przez papieża Jana Pawła II pieśń „Barka“.

Zasłużone owacje oraz gratulacje po koncercie odbierali zarówno artyści, jak i organizatorzy, którzy już po raz jedenasty przygotowali swoiste święto nitrzańskiej Polonii. Była to uczta duchowa nie tylko dla mieszkańców Nitry, ale i gości przybyłych z różnych miast Słowacji. Wśród nich byli obecni Krzysztof Strzałka - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Słowackiej, konsul Jacek Doliwa z małżonką, którzy dziękowali za patriotyczne wydarzenie. O tego typu inicjatywach i o planach na przyszłość rozmawiano jeszcze podczas spotkania po koncercie. 

Projekt realizowany dzięki Funduszowi Wspierającemu Kulturę Mniejszości Narodowych 2018, dzięki Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą oraz w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. 

Źródło/korespondencja: Małgorzata Wojcieszyńska

Redakcja: IDA

Zdjęcia: Stano Stehlik