IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.10.2019

Wernisaż wystawy „Polskie ślady na Żytomierszczyznie”

Wystawa, Działalność organizacji , Aktualności Polska 2019-10-22

Otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Polskie ślady na Żytomierszczyźnie” odbyło się w czwartek, 10 października 2019 roku w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu (Polska). Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2019 roku.


Przygotowana ekspozycja tworzy kilkadziesiąt fotografii dokumentujących obecny stan polskich kościołów, pałaców i dworów, jakie przetrwały na Żytomierszczyźnie. Autorami zdjęć są: Walentyna Jusupowa i Piotr Hruszko z Kijowa.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in.: Leszek Antkowiak – prezes Sądu Rejonowego w Gostyniu, Marcin Krawiec – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Aldona Grześkowiak – naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, Przemysław Pawlak – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu i Ireneusz Mikołajewski – kustosz Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: Tetiana Pelech – dyrektor prywatnej galerii sztuki „Gnatyuk Art. Center” w Żytomierzu oraz przedstawiciele Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu.

Organizatorami wystawy są: Dom Polski w Żytomierzu, Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Muzeum w Gostyniu. Oba polonijne podmioty działają przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Partnerem przedsięwzięcia jest Gmina Gostyń.

W czasie pobytu grupy z Żytomierza mieliśmy również spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, gdzie mogliśmy zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez SWPPG. Również odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, w celu mówienia możliwości współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „Zielona Kohorta”, którzy są inicjatorami i realizatorami licznych projektów kulturalnych oraz z przedstawicielami Klubu Plastyk Amatora działającego przy Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.

Zawsze, będąc w Gostyniu, z wielką chęcią zwiedzamy Muzeum Jana i Macieja Pedów. Tym razem również zwiedzaliśmy to Muzeum. Rodzina Pedów ma w krwioobiegu pasję motoryzacyjną. Tu można oglądać unikatowe samochody, które w większości mają ok. 90-100 lat. Wszystkie te samochody jeżdżą i często są wypożyczane do różnych filmów.

To już trzecia wystawa fotograficzna, którą udało się pokazać w Gostyniu: w roku 2015 odbyła się pierwsza wystawa pt.: „Ukraina – czas protestu w obiektywie Mikołaja Korobenkowa”; w roku 2017, druga wystawa „Polacy na Żytomierszczyźnie – wczoraj i dziś”. Bardzo cieszymy się, że nasza współpraca z gościnnym Gostyniem trwa do dzisiaj.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tej wystawy oraz za bardzo miłe, ciepłe i rodzinne przyjęcie nas w Gostyniu. Dziękuję pracownikom Muzeum na czele z dyrektorem Robertem Czubem za przygotowanie i chęć współpracy. Dziękujemy z całego serca zastępcy wydziału Komunikacji Społecznej urzędu miejskiego Gostyń panu Macieju Kretkowskiemu, za wsparcie oraz wszystkim tym, kto przybył na wystawę i stale interesuje się naszą działalnością.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA

Zdjęcia: Studencki Klub Polski w Żytomierzu