Moniuszko na Słowacji
Stowarzyszenie Polonus z Żyliny na Słowacji włączyło się do obchodów roku Stanisława Moniuszki.
Dobre tradycje warto pielęgnować. Zwłaszcza, gdy chodzi o czytanie literatury. W tym też literatury pięknej… poezji. Poezję warto czytać. Cicho – wieczorem, cichutko – w nocy, szeptem – nad ranem. Na głos – przed południem, głośnoi wyraźnie– w południe i po południu.
Na wybrzeżu uduszonym przez płynące drzewa,
w oberżach dymi zmierzchu niebieski opar
i alejami przechodzi śpiewny, wielki cień
zgubionego w dziecięctwie kota.
Krzysztof Kamil Baczyński, Świat obok
Odessianie pielęgnują i kontynuują tę tradycję, która pojawiła się 4 lata temu – czytanie wierszy. Ostatnio spotkania poetyckie były organizowane wyłącznie w trybie on-line, ale pojawiła się nowa możliwość…
W piątek 28 maja na świeżym powietrzu, w cieniu drzew i przy miauczeniu kotów na podwórku Сentrum Kultury Polskiej odbył się Wieczór poezji Patronów Roku 2021. Uczniowie Szkoły sobotnio-niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza, studenci Ukraińsko-Polskiego Instytutu Politechniki Odeskiej oraz wszyscy chętni recytowali poezję Cypriana Kamila Norwida (1821-1883), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944) oraz Тadeusza Różewicza (1921-2014).
Spotkanie odbyło się z udziałem pani konsul Marii Jurek z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie. Gościem wieczoru była też pani Oleksandra Cybulska, wykładowczyni Uniwersytetu Czarnomorskiego im. Piotra Mohyły w Mikołajowie.
Jeszcze jedna piękna tradycja miała kontynuację. Organizator spotkań poetyckich w Odessie Denis Majdaniuk oraz prezes Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie Swietłana Zajcewa-Wełykodna wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe widokówki.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie jednodniowej wystawy prac plastycznych wykonanych na zajęciach artystyczno-terapeutycznych przez uczniów szkoły sobotnio-niedzielnej pod kierownictwem pani Julii Strelcowej.
Utrwalić w pamięci ten wieczór pomogła utalentowana fotografka, pani Olga Krawcowa.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie bieżącego funkcjonowania polskichszkółek sobotnio-niedzielnych na Ukrainie” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą oraz realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.
Tekst: Denis Majdaniuk
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Olga Krawcowa
Stowarzyszenie Polonus z Żyliny na Słowacji włączyło się do obchodów roku Stanisława Moniuszki.
W dniu 17 października br. w Gnatyuk Art. Center odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Polskie Ślady na Żytomierszczyźnie”. Ekspozycja składa się z ponad 50 zdjęć dokumentujących obecny stan polskich kościołów, pałaców i dworów, jakie przetrwały na Żytomierszczyźnie.
Na Łotwie odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika Dowódców Ofensywy Dyneburskiej, który sfinansowano przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r. „Z dumą myślę o polskich i łotewskich bohaterach, którzy sto lat temu, na przełomie grudnia 1919 roku i stycznia 1920 roku, dzielnie walczyli pod Dyneburgiem i wspólnymi siłami wygnali bolszewików” – zwrócił się w liście do zebranych Prezes Zarządu Fundacji „PPnW” Mikołaj Falkowski.