IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

23.12.2019

Własna droga do sukcesu

Relacja, Szkolenia, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-12-23

W dniach 10-12 grudnia br. odbył się projekt „Własna droga do sukcesu” realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” wraz ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Studenckim Klubem Polskim w Żytomierzu.


Uczestnicy projektu „Własna droga do sukcesu” w Żytomierzu – to przedsiębiorcy, freelancerzy, prezesi organizacji społecznych, emeryci, psychologowie, dyrektorzy firm, wykładowcy oraz inżynierowie. Przedstawicieli różnych branż łączyło pragnienie zgłębiania wiedzy - jak polepszyć swój biznes, jak minimalizować ryzyko. Trzydniowe szkolenia dni z wykładowcami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie służyły udoskonaleniu biznesowych umiejętności uczestników. Pracując w grupach, tworzyliśmy i uczyliśmy się prowadzić biznes, m.in.: firmę logistyczną, restaurację, poradnię psychologiczną, firmę turystyczną. Poznaliśmy narzędzia do tworzenia biznesplanów, uczyliśmy się weryfikować pomysły biznesowe, korzystając z indywidualnych konsultacji z wykładowcami.

W ostatnim dniu szkoleń, 12 grudnia, odbyło się uroczyste zakończenie projektu. W rmach podsumowania projektu, wystąpili Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, prorektor SGH prof. Piotr Wachowiak. Zaszczycili nas swoją obecnością również dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie i 1 Radca Ambasady RP na Ukrainie Bartosz Musiałowicz oraz Zastępca Dyrektora Instytutu – Krzysztof Wasilewski.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, cenne prezenty od Kancelarii Prezydenta RP i co najważniejsze –wartościową wiedzę i pewność siebie w realizacji swoich pomysłów biznesowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, za zainteresowanie projektem, za dzielenie się pomysłami. Dziękujemy za teorię i praktykę prowadzenia biznesu, wprowadzenie nas w „Świat biznesu” Dyrektorowi Centrum Przedsiębiorczości SGH Bartoszu Majewskiemu i wykładowcom SGH – Mirosławowi Lukasiewicz i Kamilu Fliku. Wielkie dzięki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na czele z Prezesem Mikołajem Falkowskim za pomysł, a koordynatorowi projektu „Własna droga do sukcesu” Pani Magdalenie Jankowskiej – za koordynację i realizację tego projektu.

Czytając komentarze uczestników, widac, że wszyscy byli zadowoleni z udziału w projekcie i bardzo cieszymy się z tego powodu.

„Chciałabym podziękować lektorom za to, że całą moją niesystemową wiedzę o biznesie, powiedziałabym nawet pewny mętlik w głowie, oni wytłumaczyli w logiczny, systemowy i zrozumiały sposób za pomocą ciekawych faktów, przykładów i ćwiczeń praktycznych. Dzięki temu mogę planować (bo już rozumiem jak to zrobić) swoją pracę, czas i koszty. Moje marzenia i pomysły przybierają pewne określone kształty i sensy, mogą być zrealizowane. Cieszę się też, że mogłam poznać nowych interesujących ludzi, podzielić się pomysłami, omówić z najlepszymi specjalistami problemy, z którymi się borykam, idąc swoją drogą go sukcesu. Bardzo dziękuję organizatorom za świetnie realizowany projekt” – mówi Inna Krawczuk.

„Często nasze idee zostają się tylko w naszej głowie i nie mają możliwości do realizowania. Dla mnie udział w tym projekcie to szansa nauczyć się czegoś nowego, zmienić swój sposób myślenia, kreować nowe pomysły, a co jest najważniejsze rozwijać swoją elastyczność do zmian i rozwoju. Na szczególną uwagę zasługuje doskonała praca trenerów projektu, ich punktualność, życzliwość i wysokie kompetencje zawodowe. Także to ludzie, których spotkałam, w kooperacji, z jakimi w przyszłości mogę realizować wspólne działania. Wyrażam swoje gorące podziękowanie organizatorom, autorom wspaniałego projektu, jaki daje inspiracje oraz nadzieje na przeszłość i sukces jak osobisty, tak i całej Ukrainy” – powiedziała Olena Denysewicz.

„Z wielkim zainteresowaniem zgłosiłam się do udziału w projekcie realizowanym przez Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie „Własna droga do sukcesu”. Oczywiście, miałam pewne wątpliwości co do tego, czy dobrze zrobiłam. Przecież z zawodu jestem nauczycielką, pracuję w organizacji pozarządowej, a przecież projekt był skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, osób z bodaj jakimś doświadczeniem biznesowym. Dzisiaj z pewnością mogę powiedzieć, dobrze zrobiłam, że pojechałam na szkolenia. Na pewno nie żałuje! Szkolenia, które były prowadzone przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie były bardzo treściowe, ciekawe, były dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem jak również i doskonałą okazją nawiązania nowych ciekawych kontaktów. Dziękuję bardzo organizatorom za zaproszenie i zorganizowanie” – powiedziała Wiktoria Szewczenko.

 „Kiedy dowiedziałam się o projekcie „Własna droga do sukcesu” i o tym, przez kogo zostanie zrealizowany, nie wątpiłam ani chwili – wiedziałam, że warto w nim uczestniczyć. Jestem dumna, że mogłam uczyć się podstaw prowadzenia biznesu od wykładowców najlepszej uczelni w Polsce, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie... Udział w warsztatach pozwolił mi rozszerzyć i wzbogacić swoją skromną wiedzę ekonomiczną. Poznałam narzędzia, które pozwalają ocenić i obliczyć poziom atrakcyjności pewnego sektora rynku, ocenić sytuację konkurencji w biznesie, przeprowadzić analizę silnych i słabych stron biznesu, głównych czynników sukcesu. A także, używając narzędzia analizy strategicznej SWOT, wypracować strategię konkurencji na rynku i rozwoju biznesu. Zauważyłam, że nowe idee i pomysły na współpracę między uczestnikami grupy powstawały w czasie jego trwania. Myślę, że te szkolenia w przyszłości zaowocują niejednym przedsięwzięciem. Dziękuję wszystkim organizacjom i każdemu, kto przyczynił się do realizacji tego projektu i w nim uczestniczył” – Oksana Lytwak.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA 

Fot. Studencki Klub Polski