IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

01.07.2019

WZORCE OSOBOWE DLA MŁODYCH POLAKÓW NA ŁOTWIE – PROJEKT POLSKIEJ SZKOŁY W RYDZE

Edukacja, Aktualności Łotwa, Ryga, Ryga 2019-07-01

W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego w ryskiej szkole im. Ity Kozakiewicz, laureaci konkursów poświęconych wybitnym Polakom urodzonym na terenie współczesnej Łotwy otrzymali nagrody i zaprezentowali swoją wiedzę o bohaterach regionu.


Projekt „Wzorce osobowe dla młodych Polaków na Łotwie” stał się ważnym etapem w edukacji uczniów i nauczycieli, podczas którego zapoznali się oni z historią życia oraz osiągnięciami wybitnych malarzy, artystów, badaczy, naukowców, muzyków i historyków. Autorytety te swoją pracą przyczyniły się do niepodległości regionu, rozwijały naukę i kulturę, badały faunę i florę kraju, ale przede wszystkim byli Polakami, którzy nie zapomnieli ojczystej kultury i języka.

Redakcja portalu IDA spotkała się z Krzysztofem Szyrszeniem – dyrektorem polskiej szkoły w Rydze i inicjatorem projektu. – Głównym celem projektu było zrozumienie jak głębokie mamy korzenie na tej ziemi. Na Łotwie coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że nauczyciele nie znają naszej kultury i języka, nauczyciele z Polski, nie zawsze znają lokalną historię Polaków, młodzież spotyka się z dezinformacją w mediach. Dwa lata temu zaczęliśmy pracę nad inicjatywą, która ma zapoznać uczniów i nauczycieli z wzorami, do których można i trzeba się odwołać.

Przez cały rok uczniowie z podstawówki, gimnazjum i liceum tworzyli projekty plastyczne oraz teatralne, prowadzili badania naukowe w oparciu o formuły wypracowane przez nauczycieli. Najlepsze prace zostały zaprezentowane przed całą szkołą i nagrodzone przez patronkę projektu – Monikę Michaliszyn – Ambasador RP w Rydze.

Najważniejsze, że projekt jest długoterminowy – mówi dyrektor Szyrszeń. – Teraz, dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” nasze klasy zyskują patronów i są odnawiane. Klasa biologii będzie nosiła imię Józefa Geralda-Wyżyckiego, religii – Konstancji Benisławskiej, muzyki – Grzegorza Fitelberga, sztuki – Konstantego Ronczewskiego, natomiast polska sala historyczna zyska imię Emilii Plater, a historii Łotwy – Gustawa Manteufeulla. Patronem auli konferencyjnej zostanie Andrzej Łapicki.

Zdjęcia: http://www.ikpvs.edu.lv

Galeria