IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

29.11.2022

Zespół Kukułeczka - chluba i duma wszystkich Polaków na Łotwie

Felieton, Aktualności Łotwa, Łatgalia, Dyneburg 2022-11-29

„Kukułeczka” to zespół tańca ludowego, który powstał w 1991 r. przy Szkole Polskiej w Daugavpils (byłym Dyneburgu), która dziś nosi nazwę Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego.


Zespół został założony przez choreografkę Żannę Stankiewicz, w czasie, gdy jej córka uczęszczała do Szkoły Polskiej. Pani Stankiewicz zaproponowała pomoc przy tworzeniu programu artystycznego w klasie córki. W tamtych czasach nawet nie przypuszczała, że zespół będzie odnosił znaczące sukcesy i nie odbędzie się bez niego żadne święto, ani impreza polonijna w Dyneburgu, a nawet na całej Łotwie.

Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka” uważany jest za ambasadora folkloru polskiego na Łotwie, a także promuje tańce łotewskie poza granicami tego kraju. Może właśnie dlatego, w 2006 r., zdobył on nagrodę TVP Polonii „za sławienie Polski i Polskości”. Repertuar zespołu jest różnorodny i składa się z: tańców i pieśni kilku regionów Polski (m.in. kurpiowskich puszczy zielonej, śląskich, lubelskich, sieradzkich, wielkopolskich, opoczyńskich i tańców górali żywieckich), tańców łotewskich oraz tworzonych przez uczestników zespołu spektakli, związanych z polskimi obrzędami. Wśród tych ostatnich można wymienić wielkanocny obrzęd „Gaik”, obchodzone w Tłusty Czwartek „Zapusty! Zapusty!” czy też przedstawienie teatralne „Andrzejki”. Zespół co roku tworzy programy patriotyczne z okazji Świąt Niepodległości Polski i Łotwy. Członkowie „Kukułeczki” nie tylko tańczą, ale również prowadzą działalność charytatywną, sprzątając groby poległych Polskich Żołnierzy. W Boże Narodzenie chodzą z Kolędą do seniorów i do Domu Dziecka.

„Kukułeczka” jest stałym uczestnikiem polskich festiwali kulturalnych i imprez gromadzących mniejszości narodowe organizowanych w całej Europie. Zespół występował na: Festiwalu Kultury Pogranicza w Mrągowie, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Kaszubach i Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. Uczestniczył w Festiwalu Folklorystycznym „Słowiański Bazar” w Witebsku (Białoruś), Festiwalu „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie (Litwa), dwukrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Szwecji oraz w uroczystościach związanych z koronacją obrazu Matki Bożej Brasławskiej Królowej Jezior w Brasławiu na Białorusi. ,,Kukułeczka” obecnie liczy ok. 80 osób, i ma na swym koncie niezliczoną ilość koncertów.

Uważam, że świetnym sposobem na nauczanie dzieci i młodzieży kultury ich bliskich i przodków jest taniec oraz śpiew. Nieświadomie nawiązują silną więź z tradycją swoich przodków, bawiąc się i pozwalając nieść się melodii. Przyzwyczajają się do atmosfery, a ponadto zakochują się nie tylko w tańcu, ale i w kulturze. Polskie tańce i bogate stroje wywodzą się z różnych regionów oraz miast w całej Polsce, młodzi Polacy mogą więc doświadczyć całej ich różnorodności. Co więcej, mogą przeżyć wycieczkę przez różne okresy historii. Na przykład wykonując taniec z XVIII wieku - Polonez. Taniec ten uznaje się za symbol polskiej kultury narodowej i każdy kto poznał twórczość Adama Mickiewicza i epopeję „Pan Tadeusz” wie, jak dużo znaczył Polonez dla polskiego narodu.

„Kukułeczka” się niczego nie boi. Każde nowe wyzwanie staje się nową możliwością do rozszerzenia potencjału zespołu – mówi Bożena Rakicka, absolwentka Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, która należała do zespołu przez 13 lat. – Tancerze są aktywnie zaangażowani w działalność Centrum Kultury Polskiej, a także Państwowego gimnazjum im. J. Piłsudskiego. „Kukułeczka” co dwa lata organizuje także Festiwal "Polski Folklor w Łatgalii".  Zespół zawsze z radością przyjmuje u siebie gości, a także chętnie bierze udział w wyjazdach do swoich festiwalowych przyjaciół z zagranicy. To daje możliwość poznania nowych ludzi o takich samych wartościach, a także zdobycia bezcennego doświadczenia kulturowego.

Taka postawa świadczy o ogromnej świadomości roli, jaką zespół pełni w środowisku łotewskich Polaków.

Nie ma drugiego takiego zespołu na Łotwie, a może i na całym świecie, który tak kształtuje młodzież, dając tak różnorodne doświadczenie sceniczne i kulturowe – dodaje Bożena Rakicka. – „Kukułeczka” to szkoła życia, którą przeszło już kilka pokoleń polskiej młodzieży na Łotwie. Jesteśmy uniwersalnymi tancerzami. Nasza działalność nie ogranicza się wyłącznie do sceny ludowej, są także różnego rodzaju festiwale, wystawy artystyczne, przemarsze, Msze Święte, a także inne wydarzenia kulturowe.

Z czasem zespół stał się̨ wizytówką̨ nie tylko Szkoły Polskiej w Daugavpils, lecz również̇ Polaków z tego miasta.  „Kukułeczka” to Zespół Tańca Ludowego, ale jak mówią sami członkowie – to więcej niż zespół, to jedna wielka polska rodzina. Nie mogę nie zgodzić się ze słowami Pani Ambasador RP na Łotwie Moniki Michaliszyn, która w jednej z wypowiedzi podkreśliła, że Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka” jest chlubą i dumą wszystkich Polaków na Łotwie.

Gabriela Dzene

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Galeria