Doskonale znany Polonii mołdawskiej zespół z Gagauzji obchodził niedawno 15-lecie swojej działalności artystycznej. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w nowej sali Kolegium Pedagogicznego w Komracie. Zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać muzyczny talent młodzieży, która przyniosła wszystkim sporo emocji i niezapomnianych wzruszeń.
Była to okazja do prezentacji dorobku artystycznego zespołu, gratulacji i podziękowań za nieoceniony wkład w upowszechnianie kultury i tradycji ludowej Polski, Mołdawii i Gagauzji.
Wśród zaproszonych gości był Ambasador RP w Republice Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk, przedstawiciele Polonii z Komratu i Kiszyniowa. Obecni byli także przedstawiciele miejscowych instytucji i organizacji, owocnie współpracujących ze Stowarzyszeniem Polaków Gagauzji.
W tym dniu zespół odbierał same ciepłe słowa. Ambasador Bartłomiej Zdaniuk serdecznie pogratulował jubilatom – wszystkim obecnym i byłym członkom zespołu „Polacy Budziaka”, życzył wszelkiej pomyślności i wytrwałości w krzewieniu kultury, ciągłego poszukiwania oraz doskonalenia swojego kunsztu.
Krótką historię zespołu przedstawiła Pani Ludmiła Wolewicz, Prezes Stowarzyszenia Polaków Gagauzji, inicjatorka powstania zespołu tanecznego „Polacy Budziaka”, początki którego sięgają 2005 roku.
Za rozwój zespołu od jego założenia do roku 2020 odpowiadała wspaniały choreograf i kierownik artystyczny Marina Wolewicz-Garciu, która ukończyła wydział artystyczny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na przestrzeni piętnastu lat ponad 300 osób z Komratu uczyło się tańca pod jej kierownictwem. Większość z tych młodych ludzi, których los związał z zespołem, obecnie studiuje lub mieszka w innych krajach: Polsce, Ukrainie, Rosji, Turcji, Niemczech.
W repertuarze zespołu „Polacy Budziaka” znajdują się różne tańce, przede wszystkim ludowe – polskie i mołdawskie oraz regionalne – gagauskie i bułgarskie. Młodzież z zapałem tańczy krakowiaka, taniec sądecki, taniec lubelski, taniec śląski, taniec kurpiowski, poloneza, polkę chicagowską, kadryl...
Jednym z istotnych elementów, które przyniosły sukces „Polakom Budziaka” są barwne stroje taneczne – kolektyw posiada komplety dla 16 tańców (łącznie w obu grupach).
Zespół sporo koncertuje w Gagauzji, uczestniczy w różnorodnych festynach i koncertach, dzięki temu zyskał sympatię i popularność w swoim regionie. Trzeba zaznaczyć, że jest to jeden z nielicznych zespołów w Republice Mołdawii, w którym uczestnictwo jest bezpłatne, a wynagrodzenie dla choreografów finansowane ze środków Urzędu Miasta Komrat.
Dorobek artystyczny zespołu to koncerty w Mołdawii, Polsce, Rumunii, Bułgarii, Czechach, Czarnogórze, Turcji, Ukrainie, Niemczech. Epidemia koronawirusa trochę popsuła tegoroczne plany – nie odbyły się festiwale w Grecji i Macedonii, ale Polacy z Gagauzji nie tracą nadziei i przygotowują się do rywalizacji w roku następnym. Na zaproszenie organizatorów Światowego Festiwalu Folklorystycznego Zespołów Polonijnych w Rzeszowie „Polacy Budziaka” cztery razy brali udział w tym przedsięwzięciu. Za zasługi w upowszechnianiu polskiej kultury ludowej otrzymali wielu nagród i odznaczeń w kraju i za granicą.
W 2012 roku zespół „Polacy Budziaka” po raz pierwszy otrzymał tytuł Wzorowego Zespołu Tanecznego w Mołdawii. Co dwa lata kolektyw z powodzeniem potwierdza ten status.
Obecnie główny skład zespołu „Polacy Budziaka“ to młodzież w wieku od 14 do 25 lat (25 osób). Oprócz starszej grupy działa także grupa młodsza dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat (45 osób).
W tym roku Marina Wolewicz-Garciu w związku z wyjazdem na stałe do Polski zakończyła pracę choreografa zespołu i przekazała kierownictwo artystyczne Linie Manołowej i Elenie Dieciewej.
– Członków naszego zespołu zawsze łączyła wspólna pasja propagowania polskiego folkloru, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów narodowej tożsamości. Moim marzeniem jest, aby zapał i motywacja nadal trwały i umacniały się przez kolejne takie jubileusze – mówi Marina Wolewicz-Garciu.
Uroczystość jubileuszowa była dofinansowania przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ze względu na sytuacje epidemiologiczną przedstawicielom Stowarzyszenia nie udało się przyjechać do Mołdawii, ale podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów i podziękowań pod adresem przyjaciół z Wrocławia.
Miłym akcentem na koniec uroczystości był poczęstunek ufundowany dla młodszej grupy zespołu przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, a dodatkowym prezentem niespodzianką – wycieczka dla młodzieży do najciekawszych miejsc w Mołdawii: pałacu Manuk-beja w Hînceşti i zabytkowego Starego Orheju.
Tekst: Julia Kiryłłowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot.: Stowarzyszenie Polaków Gagauzji