IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

06.04.2020

Żytomierz – kiedyś i teraz: miasto przez dziesięciolecia

Fotografie, Historia, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2020-04-06

Kwarantanna, to czas wielkich strat finansowych dla wszystkich, zarówno dla biznesu jak i dla pracowników firm. Ale to jednocześnie, jeżeli szukać pozytywów, czas edukacji, samorozwoju, analizowania priorytetów i innych potrzeb.


Na razie z tą sytuacją nic nie możemy zrobić – ani jej zmienić, ani „przestać” być ją częścią, dlatego musimy przyjąć ją i żyć dalej.

Dla tych, którzy szukają dobrych możliwości w tym trudnym czasie z pomocą przychodzi Internet – można tam znaleźć dużo aktywności online – wystaw, wycieczek, maratonów, ćwiczeń etc.

Tak właśnie trafiłam na dość niezwykły projekt fotograficzny, autorstwa żytomierzanina Konstantego Galaktionowa, dzięki któremu możemy zobaczyć Żytomierz przez pryzmat minionych lat. Autor umieszcza w Internecie zdjęcia, w postaci kolażu, na który składają się po dwa zdjęcia: po lewej stronie – stare zdjęcie pochodzące z archiwów różnych fotografów, a po prawej stronie – współczesne zdjęcie naszego miasta, zrobione prawie z takiej samej perspektywy.

Sto lat temu, Żytomierz, oczywiście wyglądał inaczej niż teraz, dominowały niewielkie uliczki, piękne budynki, kamienne drogi. Po II wojnie światowej większość miasta była zrujnowana, dopiero później część odbudowano. Najczęściej jednak na pustych placach po dawnej zabudowie powstawały nowe budynki oraz miejsca wypoczynku. Oglądając archiwalne zdjęcia, zwróciłam uwagę, że jest sporo zdjęć i kart fotograficznych, na których możemy zobaczyć napisy w języku polskim.

Zapraszam, do obejrzenia „starego-nowego” Żytomierza. Zdjęcia wzięte ze strony www.zhzh.com.ua.

Bądźmy zdrowi, z pozytywnym myśleniem i dobrym humorem na co dzień.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA

Fot. www.zhzh.info

Galeria