Obchody 100-lecia Niepodległości Polski
W ramach obchodów wspólnie świętowali uczniowie KOC im. K. Makuszyńskiego oraz młodzi czytelnicy miejskiej biblioteki im. Wasyla Stefanyka w Stryju.
Kwarantanna, to czas wielkich strat finansowych dla wszystkich, zarówno dla biznesu jak i dla pracowników firm. Ale to jednocześnie, jeżeli szukać pozytywów, czas edukacji, samorozwoju, analizowania priorytetów i innych potrzeb.
Na razie z tą sytuacją nic nie możemy zrobić – ani jej zmienić, ani „przestać” być ją częścią, dlatego musimy przyjąć ją i żyć dalej.
Dla tych, którzy szukają dobrych możliwości w tym trudnym czasie z pomocą przychodzi Internet – można tam znaleźć dużo aktywności online – wystaw, wycieczek, maratonów, ćwiczeń etc.
Tak właśnie trafiłam na dość niezwykły projekt fotograficzny, autorstwa żytomierzanina Konstantego Galaktionowa, dzięki któremu możemy zobaczyć Żytomierz przez pryzmat minionych lat. Autor umieszcza w Internecie zdjęcia, w postaci kolażu, na który składają się po dwa zdjęcia: po lewej stronie – stare zdjęcie pochodzące z archiwów różnych fotografów, a po prawej stronie – współczesne zdjęcie naszego miasta, zrobione prawie z takiej samej perspektywy.
Sto lat temu, Żytomierz, oczywiście wyglądał inaczej niż teraz, dominowały niewielkie uliczki, piękne budynki, kamienne drogi. Po II wojnie światowej większość miasta była zrujnowana, dopiero później część odbudowano. Najczęściej jednak na pustych placach po dawnej zabudowie powstawały nowe budynki oraz miejsca wypoczynku. Oglądając archiwalne zdjęcia, zwróciłam uwagę, że jest sporo zdjęć i kart fotograficznych, na których możemy zobaczyć napisy w języku polskim.
Zapraszam, do obejrzenia „starego-nowego” Żytomierza. Zdjęcia wzięte ze strony www.zhzh.com.ua.
Bądźmy zdrowi, z pozytywnym myśleniem i dobrym humorem na co dzień.
Tekst: Walentyna Jusupowa
Redakcja: IDA
Fot. www.zhzh.info
W ramach obchodów wspólnie świętowali uczniowie KOC im. K. Makuszyńskiego oraz młodzi czytelnicy miejskiej biblioteki im. Wasyla Stefanyka w Stryju.
W Gnatyuk Art Center w Żytomierzu 14 lutego odbyło się spotkanie z miejscowym krajoznawcą, historykiem Aleksandrem Liaszewym, pt. „Praca w archiwum. Okno w przeszłość”.
W ramach obchodów 100. rocznicy z dnia urodzin wybitnego Polaka Jana Pawła II oraz obchodów Dnia Papieskiego w Szkole sobotnio-niedzielnej w Odessie zostały zorganizowane lekcje o Papieżu.