IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

10.05.2022

Żytomierzanie przywitali Polaków z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja

Historia, Rocznice, obchody, popularyzacja historii, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2022-05-10

W dniu 3 maja, z okazji Święta Narodowego, świętował także Żytomierz.


 W tym dniu mieszkańcy miasta, w tym dzieci przeszli się ulica Michajłowską, trzymając w rękach flagi Polski i Ukrainy, aby w taki sposób przywitać Polaków w Dniu uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Dzieci recytowały wiersze w języku polskim. A także rysowały kartki i dekorowały słodycze w kolorach biało-czerwonych oraz niebiesko-żółtych.

„Dzisiaj, w dniu wielkiego święta Narodowego Polski – Święta Konstytucji, witamy Polakom, polskie miasta z ich świętem narodowym. To naprawdę braterski naród, który w najtrudniejszy dla Ukrainy czas, wspólnie z Europą, wspierał nasz kraj. Wsparcie Polski było wyjątkowym – to i przyjęcie naszych ludzi, którzy przybywali do Polski, i pomoc wojskowa, polityczna, humanitarna. Dlatego przekazujemy dla całej Polski nasze życzenia i witamy z okazji święta narodowego. W dniu 24 lutego pierwszy telefon otrzymałem od naszych miast-pobratymów Płocka i Bytomia” – mówi mer miasta Żytomierza Sergij Suchomlyn.

„Z rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę, dużo moich znajomych wyjechało do Polski. Oni opowiadają mi, jak im Polacy pomagają, jak ich wspierają, więc dzisiaj mamy podziękować naszej Polsce, naszemu dobremu sąsiadowi, przyjacielowi naszego kraju, za dobre cerce. I nam wszystkim życzyć – pokoju i dobra” – mówił Jan Krasowski, kierownik Chóru Kameralnego im. Juliusza Zarębskiego w Żytomierzu.

Do obchodów Dnia Konstytucji Polski dołączyli się również miejscowi polonijne organizacje społeczne, m.in. Studencki Klub Polski, Dom Polski w Żytomierzu oraz Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA 

Galeria