IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

08.10.2019

10 lat dyktanda polskiego na Łotwie

Dyktando, Aktualności Łotwa, Łatgalia, Dyneburg

Dziesiąty rok z kolei na Łotwie odbywa się „Dyktando Polskie”, celem którego jest zachęcenie do pracy nad doskonaleniem własnych umiejętności w zakresie poprawności ortograficznej, poszerzenie wiedzy ogólnej, kształtowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, usystematyzowanie i utrwalenie reguł i zasad pisowni polskiej.


Ponad 100 osób wzięło udział w tegorocznej edycji dyktanda. Tradycyjnie odbyło się ono 28. września w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego, ale po raz pierwszy w nowej, wyremontowanej sali gimnastycznej szkoły.

Ponad 100 osób - młodzież, nauczyciele, seniorzy i miłośnicy polskiej kultury z Dyneburga, Rzeżycy, Rygi i Krasławia pisało wspólne „Dyktando Polskie”. Najmłodszą uczestniczką była Karolina Dubowska, najstarszą zaś pani Gertruda Chrszczanowicz. Mistrzem ortografii został Marek Kondratiuk z polskiej Szkoły Średniej im. I.Kozakiewicz w Rydze, zwycięzca nie zrobił ani jednego błędu. Wicemistrzami zostali Leon Selezniow ze szkoły polskiej w Rydze, Andżela Dubowska, dyrektorka polskiego przedszkola im. Jana Platera-Gajewskiego w Dyneburgu oraz Leon Stawiński.

Organizatorem tradycyjnego Dyktanda Polskiego na Łotwie jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Tekst: J.Dobkiewicz

Redakcja: IDA

Fot. dppolvsk.lv., Szkoły Ity Kozakiewicz w Rydze 

Galeria