DRUGA EDYCJA WILEŃSKIEJ AKADEMII BIZNESU
W dniach 11-13 grudnia 2018 roku odbyła się II edycja współorganizowanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” Wileńskiej Akademii Biznesu.
Dziesiąty rok z kolei na Łotwie odbywa się „Dyktando Polskie”, celem którego jest zachęcenie do pracy nad doskonaleniem własnych umiejętności w zakresie poprawności ortograficznej, poszerzenie wiedzy ogólnej, kształtowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, usystematyzowanie i utrwalenie reguł i zasad pisowni polskiej.
Ponad 100 osób wzięło udział w tegorocznej edycji dyktanda. Tradycyjnie odbyło się ono 28. września w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego, ale po raz pierwszy w nowej, wyremontowanej sali gimnastycznej szkoły.
Ponad 100 osób - młodzież, nauczyciele, seniorzy i miłośnicy polskiej kultury z Dyneburga, Rzeżycy, Rygi i Krasławia pisało wspólne „Dyktando Polskie”. Najmłodszą uczestniczką była Karolina Dubowska, najstarszą zaś pani Gertruda Chrszczanowicz. Mistrzem ortografii został Marek Kondratiuk z polskiej Szkoły Średniej im. I.Kozakiewicz w Rydze, zwycięzca nie zrobił ani jednego błędu. Wicemistrzami zostali Leon Selezniow ze szkoły polskiej w Rydze, Andżela Dubowska, dyrektorka polskiego przedszkola im. Jana Platera-Gajewskiego w Dyneburgu oraz Leon Stawiński.
Organizatorem tradycyjnego Dyktanda Polskiego na Łotwie jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Tekst: J.Dobkiewicz
Redakcja: IDA
Fot. dppolvsk.lv., Szkoły Ity Kozakiewicz w Rydze
W dniach 11-13 grudnia 2018 roku odbyła się II edycja współorganizowanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” Wileńskiej Akademii Biznesu.
Uprzejmie informujemy, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie szkół polonijnych za granicą w 2025 roku w ramach konkursu „Edukacja polonijna – wsparcie szkół polonijnych za granicą” ogłoszonego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego.
Na Łotwie odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika Dowódców Ofensywy Dyneburskiej, który sfinansowano przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r. „Z dumą myślę o polskich i łotewskich bohaterach, którzy sto lat temu, na przełomie grudnia 1919 roku i stycznia 1920 roku, dzielnie walczyli pod Dyneburgiem i wspólnymi siłami wygnali bolszewików” – zwrócił się w liście do zebranych Prezes Zarządu Fundacji „PPnW” Mikołaj Falkowski.