IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.06.2017

225. rocznica ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari

Uroczystości, Rocznice, obchody, Aktualności Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2017-06-22

Uroczystości rocznicowe odbyły się przy grobie gen. Benedykta Kołyszki na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.


 Udział w nich wzięli Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. Piotr Gliński, Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie płk Tomasz Strycharz, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, Konsul Włodzimierz Sulgustowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie. Na grobie generała złożono wieńce i zapalono znicze. Delegacja odwiedziła także groby poety i publicysty, Władysława Bełzy, poetki i nowelistki Marii Konopnickiej oraz architekta Opery Lwowskiej Zygmunta Gorgolewskiego.

Odwiedzono też, w towarzystwie polskich konserwatorów, odnowiony grób innego powstańca listopadowego, również kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, Konstantego Juliana Ordona. Renowacja pomnika została sfinansowana ze środków m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji „Pomocy Polakom na Wschodzie”. 

Najstarsze odznaczenie wojskowe, jakim jest Order Wojenny Virtuti Militari, istnieje już od 225 lat. Pierwszy raz zostało przyznane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 roku. Generał Kołyszko (ur.1750 na Wołyniu, zm. 1834 we Lwowie) brał udział w insurekcji kościuszkowskiej a w 1831 był naczelnikiem powstania podolskiego, będącego częścią powstania listopadowego. Za udział w bitwie pod Zieleńcami został w 1792 roku, jako jeden z pierwszych Polaków w historii, odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Odznaczenie ówcześnie przyznawane było w formie medalu i dzieliło się na dwie klasy: złotą i srebrną. Wkrótce jednak zmieniono kształt na formę krzyża a w 1806 r. ustalono obowiązujący do dnia dzisiejszego podział orderu na: I klasa – Krzyż Wielki (z gwiazdą), II klasa – Krzyż Komandorski, III klasa – Krzyż Kawalerski, IV klasa – Krzyż Złoty, V klasa – Krzyż Srebrny.

 

Galeria