IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.03.2019

25 - lecie Klubu Polskiego na Słowacji w rytmie tango!

Korespondencja, Kultura, Uroczystości, Rocznice, obchody, Aktualności Słowacja, kraj bratysławski, Bratysława 2019-03-12

„Chryzantemy złociste“, „To ostatnia niedziela“, „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną“ to tylko niektóre z utworów, które zabrzmiały podczas szczególnego wieczoru 9 marca w Instytucie Polskim w Bratysławie.


W ten sposób Klub Polski - Stowarzyszenie Polaków i Ich Przyjaciół na Słowacji świętował swoje 25 - lecie. Organizatorzy przygotowali bogaty program, którego główną częścią był występ kwartetu smyczkowego Laugaricio i gości. Zespół zaprezentował polskie i słowackie tanga, które znalazły się na najnowszym CD p.t. „To ostatnia niedziela“, wydanym właśnie przez Klub Polski. „Dokonując wyboru utworów na CD kierowałem się tym, że właśnie niedawno obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania Czechosłowacji stąd wybór padł na tanga z tamtego okresu“ mówił podczas wieczoru Marek Berky - prezes Klubu Polskiego, a jednocześnie skrzypek i szef kwartetu Laugaricio. Obok tych najbardziej znanych z repertuaru Mieczysława Fogga, zabrzmiały również te słowackie z repertuaru Františka Krištofa Veselego, jak na przykład „Miluška moja“. Podczas uroczystości miał swoją premierę dodatkowo utwór p.t. „DyskuTango“, który skomponował Stano Stehlik.

Koncert przeplatały wspomnienia na temat powstawania pierwszej polonijnej organizacji na Słowacji, która została zarejestrowana 18 stycznia 1994 roku. „Nawet w najśmielszych marzeniach nie wyobrażałem sobie wtedy, że za 25 lat będę tu przemawiać poczas tego ważnego jubileuszu i że będzie on miał tak podniosły charakter w związku z tą wspaniałą oprawą muzyczną, czyli wydanym przez Klub CD“ chwalił obecnych działaczy polonijnych założyciel stowarzyszenia Ryszard Zwiewka. Głos zabrali również konsul Jacek Doliwa oraz wicedyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie Monika Olech, którzy życzyli Klubowi licznych pomysłów, by w tak atrakcyjny sposób nadal promować Polskę na Słowacji. Oboje też - jako rodzice chrzestni nowego muzycznego projektu - życzyli twórcom CD „To ostatnia niedziela“, by ich projekt miał wielu słuchaczy.

W drugiej części wieczoru, podczas poczęstunku, Polacy, ich słowaccy przyjaciele, ale i przedstawiciele Polonii z zaprzajaźnionej organizacji polonijnej z Brna mieli czas na rozmowy w kuluarach i snucie planów na przyszłość. Jedynym smutnym akcentem spotkania było pożegnanie kończącego misję dyplomatyczną konsula Jacka Doliwy z małżonką Renatą Doliwovą, którym w imieniu Klubu Polskiego Štefania Gajdošová - Sikorska - artystka polskiego pochodzenia z Koszyc wręczyła własnoręcznie namalowany na jedwabiu obraz.

Projekt realizowany z finansowym wsparciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach funduszy polonijnych. Płyta CD została wydana dzięki Funduszowi wspierającemu kulturę mniejszości narodowych.

Tekst Małgorzata Wojcieszyńska

Redakcja IDA

Zdjęcia Stano Stehlik