IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

16.05.2018

Audycja "Nasz Głos" na falach łotewskiego radia

Rocznice, obchody, media, Aktualności Łotwa, Ryga 2018-05-16

Polska audycja radiowa "Nasz Głos" emitowana jest na Łotwie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o 19:15. Można jej posłuchać na falach FM (m.in. 107.7 Ryga, 88.7 Dyneburg) bądź w Internecie.


Redaktorem naczelnym audycji jest Irena Liegeniece. Najczęściej poruszane tematy to bieżące wydarzenia z życia mniejszości polskiej oraz historia związana z Polakami na Łotwie. Stałe rubryki to wiadomości Związku Polaków na Łotwie (ZPŁ), informacje Ambasady RP dla Polaków na Łotwie, szkolnictwo polskie, wydarzenia kulturalne i obchody rocznicowe. Zadaniem programu jest jednoczenie Polaków mieszkających na Łotwie, informowanie o działalności ZPŁ i Polonii na świecie, budowanie postaw patriotycznych, zachowanie polskiego dziedzictwa na Łotwie oraz promocja Polski. Program finansowany jest ze środków Senatu RP, za pośrednictwem Fundacji "Pomoc Polkom na Wschodzie".

Najnowsza audycja została wyemitowana 7 maja. Słuchając programu dowiemy się m.in. jak przebiegały uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Wielkiej Gildii w Rydze. W części historycznej poruszany był temat Powstania Styczniowego, a w szczególności jego następstw. Omówiona został też premiera książki polskiej autorki Stanisławy Chobian-Cheron "Wędrowne maki", która została przetłumaczona na język łotewski i wydana pod tytułem "Klaida magones". Słuchacze mogli też wysłuchać relacji z XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Krynicy-Zdroju, w których udział wzięli Viga Andersone i Jerzy Bejnarowicz z Łotwy.

Audycję można wysłuchać na internetowej stronie radia LR4. 

 

Galeria