Polskimi śladami na Podolu
Młodzież z żytomierskiej Szkoły Wiedzy o Polsce pojechała na wycieczkę edukacyjno-historyczną na Podole.
Podczas trzeciej edycji Święta Flagi cierliccy PZKO-wcy zwarli swe szeregi z Macierzą Szkolną i urządzili wspólnie festyn szkolny pod biało-czerwoną. W sobotnie popołudnie 11 maja w ogrodzie szkoły w Cierlicku wszyscy świętowali, nie zapominając o swej polskiej narodowości.
Zapomnieć o polskości nie pozwalała patriotyczna, biało – czerwona sceneria. Flagi, ale i biało-czerwone namioty, gadżety w loterii i wystrój ogrodu. A poza tym było jak na każdym szkolnym festynie – wystąpiły we wspólnym programie wszystkie dzieci z przedszkola oraz szkoły, oklaskiwali ich rodzice, dziadkowie, no i członkowie PZKO, które to postanowiło połączyć obie imprezy w jedną całość.
– Bo trzeba patriotyzm wszczepiać dzieciom od małego. Żeby dbać o polską tożsamość. Starszym o tym mówić nie trzeba, ci o tym wiedzą – powiedział nam Tadeusz Smugała, prezes MK PZKO. – W kolejnych latach też będziemy Dzień Flagi organizować w szkolnym ogrodzie, bo chcemy promować szkołę, a zarazem polskość wśród najmłodszych – dodał.
W programie artystycznym wystąpiły wszystkie dzieci uczęszczające do cierlickiej placówki. A po programie było wszystko to, co na szkolnym festynie – atrakcje dla dzieci takie jak dmuchana zjeżdżalnia, strzelnica, ryby-raki, loteria fantowa. A z racji patriotycznego charakteru festynu oprócz klasycznej loterii była też „loteria biało-czerwonego szaleństwa”, czyli wszystkie wygrane, takie jak czapeczki, wiatraczki, parasole, kapelusze, szaliki, piłki były biało-czerwone.
Biało-czerwone były też koreczki z plasterkami rzodkiewki przywodzące na myśl wpinane w święta narodowe w klapy marynarek i sukienki kokardy narodowe. Imprezę dofinansował Fundusz Rozwoju Zaolzia, dzięki czemu organizatorzy, czyli Szkoła i PZKO, mogli rozdawać biało-czerwone gadżety. Stoisko urządzili też sami uczniowie, którzy dochód ze sprzedaży oferowanego na nim rękodzieła przeznaczą na wyjazd edukacyjny do Wisły.
(indi)
Źródło / Fot. zwrot.cz
Młodzież z żytomierskiej Szkoły Wiedzy o Polsce pojechała na wycieczkę edukacyjno-historyczną na Podole.
Rozmowa z Januszem Balickim, prezesem Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
Przypominamy, że Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" nieodpłatnie udostępnia dwuczęściowy podręcznik do nauki języka polskiego "A TO POLSKI WŁAŚNIE" przeznaczony dla młodzieży polskiej na Wschodzie.