Biblioteki cyfrowe, czyli polskie druki z XVIII-XX wieku dostępne on-line
Dla uczących się języka, pasjonatów historii i kultury polskiej i nie tylko. Kilka milionów polskich książek, gazet, fotografii oraz map, w tym liczne materiały dotyczące Ukrainy, dostępne są przez internet.
Dwie największe wyszukiwarki różnego rodzaju poloników, tj. starodruków polskich to przede wszystkim Polona - https://polona.pl - serwis internetowy Biblioteki Narodowej w Warszawie, który udostępnia ponad dwa miliony różnego rodzaju dokumentów. Można tam przeczytać m.in. tekst nowouchwalonej Konstytucji 3 Maja, dokumenty krajoznawcze i folklorystyczne z obszaru Ukrainy czy przeczytać gazety XIX i XX-wieczne. Dostępna jest także nieprzebrana ilość dokumentów życia codziennego, takich jak staropolskie książki kucharskie, bajki czy manifesty. To bardzo nowoczesne narzędzie, o dużej rozdzielczości dokumentów, dające możliwość stworzenia katalogu przeglądanych publikacji oraz ich pobierania na dysk. Od niedawna istnieje możliwość przeszukiwania zbiorów biblioteki na podstawie daty publikacji, np. gazety polskie dla roku 1918.
Zasady korzystania z bibliotek cyfrowych są wszędzie niemal takie same, niezależnie od instytucji prowadzącej. Kolejnym adresem, pod który warto zajrzeć jest Federacja Bibliotek Cyfrowych - https://fbc.pionier.net.pl, w której znajduje obecnie ok. 4,6 miliona dokumentów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolne, szukane hasło, np. Ukraina i następnie można przeglądać i sortować dokumenty według określonych typów.
Najnowszym projektem tego rodzaju jest strona internetowa https://www.polonika.gov.pl Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), który gromadzi informacje na temat obiektów będących częścią polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą RP. Co ciekawe, portal prowadzony jest przez Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN, a hasła opracowywane przez historyków sztuki i konserwatorów.
Z pewnością, wszystkie wyżej wymienione strony ułatwią dostęp do wielu ciekawych publikacji stanowiących inspirację dla szerokich kręgów grup społecznych: polskich organizacji mniejszościowych, badaczy, pasjonatów historii czy artystów szukających podpowiedzi z obszaru folkloru. Wiele zachowanych na portalach zdjęć przedstawia historyczne krainy i zmienione upływem czasu obiekty i miejsca, zabierając nas tym samym w fascynującą podróż w czasie.