IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.02.2018

Budowa Domu Polskiego we Lwowie

Aktualności, Materiały własne Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2018-02-14

Kwestia budowy "Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego”, bo tak oficjalnie ma się nazywać placówka, była omawiana podczas spotkania z posłami łączności z Polakami za granicą.


Powstający we Lwowie Dom Polski to inwestycja bardzo potrzebna polskiemu środowisku na Ukrainie. Jak podkreślił niedawno konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski „Dom Polski we Lwowie ma być wizytówką Polski i polskiej tradycji” oraz bazą materialną dla życia polskiego we Lwowie i okolicach. Według konsula, "to jest niesłychanie ważne przedsięwzięcie, które jest bardzo potrzebne lwowskiemu środowisku i bardzo dobrze się dzieje, że jest ono z tym środowiskiem konsultowane (...). Są potrzebne pomieszczenia dla różnego rodzaju polskich struktur, potrzebna jest biblioteka polskojęzyczna, gdzie będzie świeża literatura (...), miejsce, gdzie będzie można usłyszeć żywe polskie słowo, gdzie będzie można prezentować współczesną Polskę". Dyskusja na temat ostatecznego kształtu i przeznaczenia placówki ma się odbyć w tym roku na forum Kancelarii i Biura Polonijnego Senatu, który finansuje inwestycję.

O postępach w budowie opowiadał posłom prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski. Zakończenie budowy planowane jest na rok 2020.

Źródło: Kurier Galicyjski / dzieje.pl / IDA

 

Galeria