IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

09.10.2019

DNI KULTURY POLSKIEJ W LUZNAWIE

Wystawa, Aktualności Łotwa, Łatgalia

Od końca sierpnia na Łotwie w Centrum Sztuki Współczesnej w Luznavie odbywa się wystawa artystki Jullity Biały pt. “.....ale zawsze w sercu Polska”.


23 lata temu Łotewski Związek Polaków (ZPŁ) ustanowił tradycję organizowania festiwalu kultury polskiej. Z czasem festiwal nieznacznie zmienił format, ale dni polskiej kultury są obchodzone w prawie każdym mieście, w którym istnieją i działają jednostki ZPŁ.

Oddział związku w Rzeżycy tradycyjnie organizuje wydarzenia na początku września. W ciągu ostatnich czterech lat wydarzenia były organizowane także we współpracy z dworem Luznawa, gdzie obecnie mieści Centrum Sztuki Współczesnej. 

Pałac w Luznawie jest zabytkiem architektury i jest ściśle związany z historią i kulturą Polaków Inflant. Posiadłość we wsi Lizany, obecnie Luznawa, w drugiej połowie XIX. wieku była własnością braci Juliusza i Piotra Dłużniewskiego. Pod koniec wieku wieś i majątek kupił generał korpusu inżynieryjnego, polski profesor Stanisław Kierbedź.

Autorka prac prezentowanych na wystawie, Julitta Biały, studiowała językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i przez pewien czas malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Artystka zajmuje się głównie malarstwem ikonowym i portretowym. Jak mówi Julitta, fascynuje i inspiruje ją przede wszystkim podróże. Urodzona i mieszkająca w Warszawie Julitta Biały często tworzy szkice przedstawiające miejsca, które lubi.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Ambasady RP w Rydze.

Tekst: J.Dobkiewicz

Redakcja: IDA 

Zdjęcia: luznavasmuiza.lv


 

Galeria