PAMIĘĆ HARCERZY O BOHATERACH Z 1919 ROKU
Łotewska drużyna Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej “Czarne berety” opiekuje się cmentarzem polskich żołnierzy poległych w walkach pod Dyneburgiem. T
W Żytomierzu zmierzyli się ze sobą mistrzowie gramatyki języka polskiego.
II edycja obwodowego dyktanda odbyła się 25 lutego i uświetniła obchody Dnia Języka Ojczystego. Organizatorem imprezy było Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki, a udział wzięło w niej ponad 160 osób. Uczestnikami byli głównie uczniowie szkół obwodu żytomierskiego oraz słuchacze kursów języka polskiego organizowanych przez środowiska polskie z Żytomierza i okolic.
Celem przedsięwzięcia było pokazanie przywiązania do kultury i tradycji polskich. Program był adresowany do osób o polskich korzeniach, aktywnych działaczy pracujących społecznie na rzecz polskich organizacji mniejszościowych. Organizatorzy podkreślali, że takie działanie motywuje młodzież do rozwoju i nauki, a także pomaga jej zachować pamięć o swoim pochodzeniu.
Zdaniem uczestników treść oraz poziom trudności dyktanda był średni. Mieli dużo czasu na sprawdzenie błędów gramatycznych i ortograficznych.
- Napisanie dyktanda w języku polskim stało się już tradycją w Żytomierzu - tłumaczy Natalia Szumlańska, nauczycielka języka polskiego z żytomierskiego Domu Polskiego, która dyktowała konkursowy tekst. - Jest to szansa na podtrzymanie polsko-ukraińskiej współpracy między szkołami oraz organizacjami społecznymi, a także okazja do pokazania i rozwijania umiejętności nauczania języka polskiego oraz zaangażowania młodzieży.
Nagrody za I i II miejsce ufundowane zostały przez Zarząd Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki, zostaną wręczone 15 marca.
Bogdana Zarycka, Studencki Klub Polski/IDA
Łotewska drużyna Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej “Czarne berety” opiekuje się cmentarzem polskich żołnierzy poległych w walkach pod Dyneburgiem. T
„Kukułeczka” to zespół tańca ludowego, który powstał w 1991 r. przy Szkole Polskiej w Daugavpils (byłym Dyneburgu), która dziś nosi nazwę Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego.
„Chryzantemy złociste“, „To ostatnia niedziela“, „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną“ to tylko niektóre z utworów, które zabrzmiały podczas szczególnego wieczoru 9 marca w Instytucie Polskim w Bratysławie.