IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

16.07.2019

Kobiety w plakacie polskim

Korespondencja, Wystawa, Sztuka, Aktualności Mołdawia, Kiszyniów 2019-07-16

W Narodowym Muzeum Sztuki Mołdawii w dniach 3 lipca-4 sierpnia można oglądać bardzo ciekawą wystawę pt. „Kobiety w plakacie polskim”, zorganizowaną z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie.


Wystawa składa się z ponad 40 polskich plakatów z XX i XXI wieku z kolekcji Krzysztofa Dudo. Zostały one specjalnie wybrane na obchody Roku Praw Kobiet, świętowanego w 2018 roku. Plakaty promują projekcje filmowe, opery, dramaty i inne wydarzenia kulturalne.

Ekspozycja daje możliwość zapoznania się z pracami założycieli tzw. polskiej szkoły plakatu: Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca i Franciszka Starowieyskiego. Złoty okres polskiego plakatu przypadł na lata 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia, kiedy plakat był jedną z najbardziej ekspresyjnych, błyskotliwych i ironicznych form wyrazu i dialogu z odbiorcą. Dzięki wybitnym artystom plakat został podniesiony do rangi sztuki. 

Mołdawski artysta Tudor Botin powiedział podczas otwarcia wystawy: „Od lat 70 szukamy polskich plakatów. To była rzadkość. Zawsze mieli okazję się czegoś nauczyć z nich”. „Polski plakat jest to ranga sztuki” podkreślił Simion Zamşa.

Można także zobaczyć plakaty młodych artystów, wśród których ważne miejsce zajmują kobiety, m. in. Marcelina Amelia, Kaja Renkas, Patrycja Longawa, Starowicz Monika czy Amelia Marcelina.

Piękno kobiety, jej siła, jej rola – to są motywy przewodnie wystawy. Tajemnicza Marilyn Monroe z plakatu Waldemara Świerzego albo kobieta super-bohater z plakatu Michała Ksiażeka zaskakują nas i zachwycają.

Warto przy okazji wspomnieć, że rok 2019 został ogłoszony rokiem Marii Szymanowskiej (1789- 1831) pierwszej kobiety pianistki w historii kultury europejskiej.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

Tekst / Fot. Tatiana Mironic

Redakcja: IDA

Galeria