Dobry świat Fundacji „Dajmy nadzieję”
Po raz czwarty, w dniach 3 – 9 sierpnia br. Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin, które mają nieuleczalnie chore dzieci.
Blisko 100 osób zdecydowało się zmierzyć z ortografią i interpunkcją w ramach VI edycji dyktanda języka polskiego na Ukrainie.
Zmagania odbyły się 19 maja 2019 roku o godz. 12.00 w gmachu Politechniki Odeskiej. Tym razem Fundacja Wolność i Demokracja przygotowała krótką biografię Anny Walentynowicz, będącej symbolem Sierpnia '80 i „Matką Solidarności". To właśnie dla niej 14 sierpnia 1980 r. zastrajkowali robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników dodatkowe atrakcje. Po dyktandzie chętni zatańczyli mazura na podwórku Odeskiej Politechniki. Pan Denis Majdaniuk, nauczyciel języka polskiego, zaprosił na krótką śpiewaną lekcję o Jacku Kaczmarskim, zostały zaprezentowane Ukraińsko-Polski Instytut Odeskiej Politechniki oraz Bank „Piwdenny”,
Nad przebiegiem dyktanda i oceną czuwało jury. Dyktando po raz kolejny odczytała nauczycielka języka polskiego Sylwia Cichoń.
Wyniki VI Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy.... po polsku. Dyktando Polskie na Ukrainie" – Obwód konsularny Odessa.
Kategoria dorośli:
I miejsce – Maryna Kyryczenko (Dnipro)
II miejsce – Oleg Jełatomcew (Odessa)
III miejsce –Anna Werbowiecka (Odessa, Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie)
Kategoria młodzież
I miejsce – Mateusz Kotolik (Odessa, szkoła 121)
II miejsce – Katarzyna Grygorenko (Odessa, szkoła 121)
III miejsce – Roman Dragan (Odessa, Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie)
Najmłodszym uczestnikiem Dyktanda była Aleksandra Plastunenko (11 lat), a najstarszym był Rościsław Bal (78 lat)
Dyktando Języka Polskiego jest organizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku. Również jako sponsor do naszego wydarzenia dołączył się Ukraiński Bank „Piwdenny”, który nie tylko przygotował nagrody dla uczestników i wolontariuszy, a także zorganizował strefę zdjęciową i zaprezentował wykład, którego celem było podniesienie poziomu wiedzy w obszarze finansów.
Tekst: Sylwia Cichoń
Redakcja: IDA
Fot. Olga Krawcowa, Waleria Anisimowa
Po raz czwarty, w dniach 3 – 9 sierpnia br. Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin, które mają nieuleczalnie chore dzieci.
W ramach realizowanego w 2022 r. zadania publicznego „Dofinansowanie działalności placówek medyczno-opiekuńczych na Wschodzie”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” przekazała dotacje charytatywną dla organizacji Centrum Dobrobytu Rodziny i Dziecka w Giejsiszkach.
W dniach 21-26 października odbyła się wizyta nauczycieli szkół polskich na Litwie i Łotwie w Warszawie.