IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

08.10.2019

Dzień polskiej harcerki w Wilnie

Harcerze, Korespondencja, Aktualności, Materiały własne Litwa, wileński , Wilno

Siedzą razem przy wspólnym ognisku, organizują biwaki, poznają świat i przyjaciół na całe życie - harcerze. Pierwsza niedziela października to dzień szczególnie bliski harcerkom. Został on wskazany przez instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, jako dzień pamięci i modlitwy za te harcerski, które odeszły na „wieczną wartę”. 


W naszej organizacji jest obchodzony od 2008 roku i jest tradycją, że w pierwszy weekend października spotykamy się na biwaku i podczas tego biwaku mamy takie święto dla nas oraz podsumowujemy rok harcerski. – opowiada pwd. Justyna Leonowicz wędr. - programowca biwaku.

Święto opatrzone jest też dodatkowym hasłem. W tym roku brzmi ono „Świat w twoich rękach” – opowiada Ewelina Mikoleiko, naczelniczka organizacji harcerek ZHP na Litwie. 

Październikowy biwak jest szczególny dla harcerek z Litwy. W trakcie biwaku wybierana jest harcerka roku. Nominowane druhny do tytułu muszą wypełnić szereg zadań, takich jak musztra, śpiewanie piosenek, a nawet zaprezentowanie wiedzy o historii harcerstwa. Zgodnie z tradycją  harcerka roku musi pokonać wszystkie przeszkody i zrealizować postawione przed nią zadania. 

Harcerka stawia przed sobą  mniejsze lub większe wyzwania  i przezwycięża strach i to naprawdę jest szkołą życia – mówi Diana Iwaszko, zuchmistrzyni.

Dla mnie to powód do dumy. Ponieważ Polaków i tak nie jest dużo na Litwie, a to co nas łączy dodaje nam siły i odwagi, czujemy dumę z tego kim jesteśmy. – dodaje Izabela Wiszniewskaja harcerka 14 próbnej wileńskiej drużyny „Ignis”. 

Harcerką roku 2019 została Paulina Czerniawska , przyboczna trzynastej wileńskiej drużyny czarnej nr 13 im. Maryny Grzesiakowej, która wykazała się znakomitymi umiejętnościami i pełnym oddaniem się dla harcerstwa. Po uroczystości nadania tytułu wszyscy biorą udział w mszy świętej, a na koniec każda z harcerek otrzymuje czerwoną różę. 

Wszyscy tu są bardzo sobie bliscy i z pewnością możesz podejść do człowieka i poprosić o pomoc i wiesz, że on tobie zawsze pomoże i to jest jak drugi dom, zawsze jedziesz i wiesz, że ciebie czeka przytulna atmosfera. - dzieliła się wrażeniami Paulina Czerniawska.

Tekst: Greta Bartosewicz 

Redakcja: IDA 

Fot. Ewelina Mikoleiko