IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

07.09.2020

Festiwal Kultury Ludowej w Kamionce

Korespondencja, Kultura, Aktualności, Festiwale, Materiały własne Mołdawia, Naddniestrze , Kamionka 2020-09-07

Na początku września br. w Naddniestrzu odbył się Festiwal Kultury Ludowej „Karczma”. Jak co roku w miasteczku Kamionka spotkali się mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek, aby wspólnie obchodzić święto kultury ludowej.


Festiwal „Karczma” to doskonała okazja, aby poznać kulturę, tradycje i obyczaje różnych narodowości, mieszkających wspólnie obok siebie.

W tym dniu goście festiwalu – przedstawiciele środowisk mniejszości narodowych, miłośnicy kultury narodów i po prostu osoby, bliskie sobie duchem mogły skorzystać z bogatego programu festiwalowego. Organizatorzy każdego stoiska witali władze rejonowe w swojej ojczystej mowie, a następnie śpiewano pieśni ludowe.

– We współpracy z administracją wsi Słoboda-Raszków i wsi Raszków reprezentowaliśmy kulturę Polaków, mieszkających w Naddniestrzu – opowiada Natalia Sajewska z Towarzystwa Kultury Polskiej „Mała Ojczyzna”, działającego w Słobodzie-Raszków.

– Członkowie naszego stowarzyszenia, ubrani w barwne stroje ludowe, przedstawilui publiczności tradycje swojej historycznej ojczyzny, zespół „Słobodzianki” zaśpiewał piosenki ludowe, a nasze dzieci – również w języku polskim – odczytały legendę o przyjaźni wszystkich narodów. – Takie wydarzenia udowadniają, że kultura nie ma granic i z łatwością pokonuje bariery społeczne, polityczne i religijne. Uważamy, że każdy naród jest wyjątkowy, dlatego tradycję i język każdej narodowości trzeba zachowywać i szanować – zaznacza Natalia Sajewska.

W gościnnej „polskiej karczmie” rozmawiano o tradycjach i rodzinnych zwyczajach. Odtwarzając elementy mieszkania, organizatorzy stoiska umieścili w nim chodniki, naczynia i udekorowali pośrodku kołyskę z lalką. Wszyscy robili zdjęcia, przyglądali się pięknym wyszywankom.

Towarzystwo Kultury Polskiej „Mała Ojczyzna” zaprezentowało również wystawę literatury polskiej. Odwiedzających festyn w Kamionce cieszył kiermasz tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej. Do nabycia były oryginalne wytwory rękodzielnicze, malarskie, tkackie, rzeźby.

W festiwalu tradycyjnie już uczestniczą zespoły folklorystyczne z różnych miejscowości Naddniestrza, w tym „Słobodzianki”. Członkowie zespołu zgodnie stwierdzili, że są bardzo szczęśliwi z występu na tym święcie i z entuzjazmem zaprezentowali publiczności swoje talenty.

Towarzystwo Kultury Polskiej „Mała Ojczyzna” w Słobodzie-Raszków zarejestrowano 30  marca 2020 roku (wcześniej działało jako filia TKP „Jasna Góra” w Tyraspolu).

Obecnie TKP „Mała Ojczyzna” liczy 175 osób pochodzenia polskiego. Przy stowarzyszeniu działa zespół wokalny „Słobodzianki”, w skład którego wchodzi młodzież w wieku 14-16 lat, w repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe z różnych regionów Polski.

Tekst: Julia Kiryłłowa

Redakcja tekstu: IDA 

Fot. Antonina Pietrasz

 

Galeria