IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

27.05.2021

Filmowe spotkanie Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego

Kultura, Film, Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód kijowski, Kijów 2021-05-27

Wirtualny Klub Dyskusyjny „Wspólna Przestrzeń Polskości” ponownie zgromadził przedstawicieli żyjącej w Kijowie społeczności polskiej na spotkaniu poświęconym kulturze.


Podczas zebrań Klubu omawiamy dzieła polskiej sztuki, literatury, teatru i kina. Jeżeli chodzi o filmy, to wybieramy dzieła znanych reżyserów, zwykle obrazy festiwalowe, ze scenariuszami, które prowokują do dyskusji. Jeśli przygotowujemy spotkanie poświęcone literaturze, to staramy się analizować krótkie opowiadanie lub poemat, ze względu na ograniczony czas uczestników.

Jak zawsze w czwartek – 13 maja 2021 roku – na platformie ZOOM odbyło się kolejne spotkanie on-line, poświęcone filmowi fabularnemu Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”. W dyskusji mogli uczestniczyć wszyscy chętni – wydarzenia Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego „Wspólna Przestrzeń Polskości” zawsze są bezpłatne. Opisywali oni groteskowy świat przedstawiony w tym obrazie, wyrazili swoje zdanie i wysłuchali opinii innych dyskutantów. Temat filmu Zanussiego nie jest prosty, ale uczestnicy klubowej dyskusji zawsze szukają odpowiedzi na skomplikowane pytania. Opinie mogą być bardzo różne, ale jesteśmy klubem dyskusyjnym, a nie grupą osób zgadzających się ze sobą.
Krzysztof Zanussi jako reżyser, Bohdan Stupka jako bohater filmu i inne pojawiające się na ekranie postaci zostały przez nas przeanalizowane i „rozebrane na części” podczas dyskusji.  Rozmawialiśmy również o przyszłych spotkaniach, nie będą podczas nich poruszane tematy proste, poświęcimy czas na rozmowy o skomplikowanych ludziach i działach sztuki.

Całe spotkanie odbywało się w języku polskim, ponieważ jednym z głównych celów działania Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego jest doświadczenie swobodnego mówienia po polsku na dowolne tematy. Tym razem półtoragodzinne spotkanie przedłużyliśmy aż do dwóch godzin. Jedynym warunkiem udziału w dyskusji było obejrzenie filmu „Serce na dłoni”.
Czekamy na chętnych do uczestniczenia w spotkaniach naszego Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego „Wspólna Przestrzeń Polskości”. Spotkania odbywają się on-line na platformie ZOOM.

Wszystkie zebrania organizowane są z uwzględnieniem zasad Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego:

  • uczestnicy samodzielnie oglądają film przed spotkaniem;
  • wymagana jest podstawowa umiejętność mówienia po polsku, ponieważ dyskusja odbywa się w tym języku;
  • przez cały czas spotkania powinna być włączona kamera, ponieważ niewygodnie jest dyskutować z kimś, kogo nie widać.

Spotkania ZOOM są zawsze nagrywane i mogą być publikowane.

Dziękuję bardzo wszystkim kolegom za udział w dyskusji i zapraszam na kolejne spotkania Wirtualnego Klubu Dyskusyjnego „Wspólna Przestrzeń Polskości”.

Ołeksij Wychor - prezes społecznej organizacji "Wspólna Przestrzeń Polskości"

Relacja z wydarzenia na kanale Facebook znajduje się TUTAJ.

Galeria