IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

28.05.2024

Historia Związku Polaków na Łotwie

Kultura, Książka, Historia, Aktualności Łotwa 2024-05-28

Historia Związku Polaków na Łotwie doczekała się monografii. Książka Tomasza Otockiego stanowi swoiste rozwinięcie wystawy „Wytrwać na przekór historii” zorganizowanej w 2022 roku przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” z okazji stulecia organizacji zrzeszającej Polaków na Łotwie.


Publikacja obejmuje kilka okresów historii ZPŁ, od jego powstania, przez działalność do II wojny światowej i odrodzenie organizacji pod koniec lat 80-tych.

– Przekazujemy Państwu wyjątkową książkę, która pozwoli przejść po linii czasu jednej z najstarszych organizacji polonijnych na świecie – we wstępie do publikacji „Związek Polaków na Łotwie – 100 lat historii” pisze Ryszard Stankiewicz, wiceprezes Związku Polaków na Łotwie i prezes dyneburskiego oddziału tej organizacji. – Polacy zamieszkują tereny łotewskie od wielu stuleci, a spuścizna naszych przodków jest na trwałe wielkimi literami zapisana w historii Łotwy.

Już 1 czerwca 2024 r. o godz. 12.00 w Centrum Polskim in. Jana Pawła II w Rydze przy Parafii Kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej (Pils iela 5) odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Związek Polaków na Łotwie – 100 lat historii”. Swój udział należy zgłosić na adres kristine.kunicka@e-apollo.lv.

Galeria