IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

16.05.2018

IDA na Łotwie

Aktualności, Materiały własne Łotwa 2018-05-16

Docelowo portal IDA będzie obejmował kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w których obecna jest polska mniejszość narodowa. W zeszłym roku zaczęliśmy od Ukrainy, natomiast w tym rozszerzamy swój zasięg o Łotwę. 


W związku z tym zachęcamy wszystkie polskie organizacje działające na Łotwie do rejestrowania się na naszym portalu. Każdy zarejestrowany podmiot będzie widoczny na specjalnej mapie i uzyska dostęp do wszystkich funkcjonalności, takich jak na przykład mapa inicjatyw. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań aby na bieżąco publikować wszelkie informacje związane z aktywnością polskich stowarzyszeń i szkół na Łotwie, w tym o spotkaniach, uroczystościach, wydarzeniach kulturalnuch i związanych z miejscami pamięci oraz innych ciekawych inicjatywach. Będziemy też opisywać realizowane na Łotwie projekty dofinansowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków Senatu RP. Jednocześnie prosimy o przesyłanie wszelkich materiałów, które dotyczą wyżej wymienionych tematów.

Polacy osiedlali się na Łotwie już w XVI wieku. Obecnie stanowią około 2% mieszkańców tego kraju, a największe polskie skupiska znajdują się we wschodniej jego części, histrycznej krainie zwanej niegdyś Infalntami Polskimi, a obecnie Łatgalią. W największym mieście tego regionu, Dynerburgu, działa polski Konsulat oraz wyjątkowo aktywne Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego.

Już niebawem na mapie portalu IDA pojawią się następne kraje, kolejne polskie organizacje będą mogły pokazać swoje dokonania i realizowane inicjatywy.

Załączona grafika pokazuje, gdzie na Łotwie mieszka mniejszość Polska (źródło: Wikimedia Commons).

Galeria