IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.04.2018

JUBILEUSZ POLSKIEGO TEATRU LUDOWEGO

Teatr, Rocznice, obchody, działalność artystyczna, Aktualności Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2018-04-25

Swoje 50. lecie obchodziła scena Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Powstała na fali odwliży w 1958 roku placówka była przez 50 lat jedyną polską instytucją kulturalną we Lwowie. 


Inicjatorem i założycielem teatru był Piotr Hausvater (1896-1966), emerytowany nauczyciel, polonista i skrzypek, miłośnik polskiej literatury i teatru. Początkowo przedstawienia odbywały się w lwowskiej szkole nr 10, zwanej też szkołą polską (obecnie im. św. Marii Magdaleny), a dopiero po pewnym czasie działalność artystyczną przeniesiono do Teatru Ludowej Twórczości. W 1966 roku po śmierci dotychczsowego dyrektora, prowdzenie teatru objął reżyser i aktor Zbigniew Chrzanowski. W latach 80. został zmuszony do opuszczenia rodzinnego miasta, jednak wciąż związany jest z Polskim Teatrem Ludowym, piastując funkcję dyrektora artystycznego. Poza klasycznym repertuarem na deskach lwowskiej sceny na przestrzeni lat wystawiano również sztuki na podstawie twórczości Gombrowicza czy Różewicza. W sumie pokazano ponad 100 spektakli. W 2015 roku uroczyście obchodzono jubileusz 80. lecia urodzin Zbigniewa Chrzanowskiego

Obecnie teatr działa na niedużej scenie w Domu Nauczyciela przy ulicy Kopernika we Lwowie, jednak gala jubileuszowa odbyła się 24 kwietnia w Teatrze Skarbkowskim. W uroczystości wziął udział m.in. konsul generalny Rafal Wolski, który w imieniu ministra kultury odznaczył szereg zasłużonych osób. Fundację "Pomoc Polakom Na Wschodzie" reperezentował wiceprezes Rafał Dzięciołowski.

O okrągłej rocznicy poinformowała m.in. TVP Rzeszów.

Zdjęcia: Konsulat RP we Lwowie 

 

Galeria