IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

11.03.2019

AUDYCJE “WIELCY TWÓRCY NIEPODLEGŁEJ”

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności, Materiały własne

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy.


W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy.

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza od 2 czerwca 2018 roku na inaugurację multimedialnego projektu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, na który składa się cykl audycji poświęcony wybitnym Polakom oraz najistotniejszym wydarzeniom z historii Polski w XX wieku oraz dedykowana polskojęzyczna strona internetowa.

„Wielcy Twórcy Niepodległej” to cykl 40 dwudziestominutowych audycji o wielkich postaciach ze sfery polityki, gospodarki i kultury, które przyczyniły się do powrotu Polski na polityczną mapę świata w 1918 roku, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

W okresie od 2 czerwca do 29 lipca 2018 roku emitowany będzie w każdą sobotę o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00), a od 1 sierpnia do 28 listopada dwa razy w tygodniu: w środy i soboty o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00) na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy, Radia znad Wilii, Polskiego Radia Lwów oraz Radia „Polskofalówka” w Dyneburgu na Łotwie. Program skierowany jest głównie do Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Do stworzenia projektu „Wielcy Twórcy Niepodległości” wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia, materiały pochodzące ze środowisk polonijnych na świecie i fundacji działających na rzecz Polonii, a także poprzez współpracę z Senatem RP, współdziałanie z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W gromadzeniu materiałów Polskie Radio dla Zagranicy korzystało również z dorobku naukowego i wiedzy szerokiego grona historyków z Polski i Europy.

Audycje są współfinansowane przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycji można wysłuchać pod następującym adresem. 

Galeria