IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

15.11.2019

Klub Bazylia Nowej Piosenki – nowe miejsce dla młodych artystów

Korespondencja, działalność artystyczna, Aktualności, Materiały własne Litwa, wileński , Wilno 2019-11-15

Młodzi artyści to często osoby twórcze ale i wrażliwe. Klub BazyliaNowej Piosenki, który działa przy Stowarzyszeniu Literatów Polskich powstał właśnie z myślą o takich wileńskich artystach.


Jak opowiedziała jedna z założycielek Klubu Marlena Paszkowska – „kierujemy się głównie w stronę młodzieży, żeby miała gdzieś przyjść wieczorkiem, wystąpić, zaśpiewać.”

Twórcze wieczory odbywają się w hotelu „U Bazylianów” obok słynnej celi Konrada  (ul. Aušros Vartų 7A), stąd pomysł na nazwę klubu. Jest ot nie tylko miła i atrakcyjna forma, żeby spędzić wolny wieczór, ale również zapewnić pomoc charytatywna. Podczas występów zbierane są datki na rożne placówki. Pierwszą z nich było Centrum Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie. Organizatorzy wspominają, że nie jest to jedyny wieczór charytatywny, zbiórki będą organizowane także dla Centrum Osób Niepełnosprawnych w Solecznikach, Hospicjum im. Michała Sopoćki w Wilnie oraz na rozwój młodych artystów – podkreśliła Magdalena Bartoszewicz.

Klub BazyliaNowej Piosenki chcę odtworzyć klimat minionych lat przez stare przeboje, które do dziś dnia są miłe dla uszu wielu słuchaczy. Ma on na celu wymianę twórczą, ideową, odnalezienie swoistego spokoju i natchnienie w dalszej drodze artystycznej. Następne spotkanie już 29listopada. Na pewno nie zabraknie wróżb Andrzejkowych i klimatycznej atmosfery.

Tekst: Greta Bartosewicz

Redakcja: IDA

Fot. Ewa Przychodzka 

Galeria