Ułański lipiec na Wileńszczyźnie
Ułani – jako lekka kawaleria z Wilnem są związani od bardzo dawna. Jedna z wersji głosi, że właśnie w Wielkim Księstwie Litewskim zrodziła się ta formacja lekkiej kawalerii.
Młodzi artyści to często osoby twórcze ale i wrażliwe. Klub BazyliaNowej Piosenki, który działa przy Stowarzyszeniu Literatów Polskich powstał właśnie z myślą o takich wileńskich artystach.
Jak opowiedziała jedna z założycielek Klubu Marlena Paszkowska – „kierujemy się głównie w stronę młodzieży, żeby miała gdzieś przyjść wieczorkiem, wystąpić, zaśpiewać.”
Twórcze wieczory odbywają się w hotelu „U Bazylianów” obok słynnej celi Konrada (ul. Aušros Vartų 7A), stąd pomysł na nazwę klubu. Jest ot nie tylko miła i atrakcyjna forma, żeby spędzić wolny wieczór, ale również zapewnić pomoc charytatywna. Podczas występów zbierane są datki na rożne placówki. Pierwszą z nich było Centrum Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie. Organizatorzy wspominają, że nie jest to jedyny wieczór charytatywny, zbiórki będą organizowane także dla Centrum Osób Niepełnosprawnych w Solecznikach, Hospicjum im. Michała Sopoćki w Wilnie oraz na rozwój młodych artystów – podkreśliła Magdalena Bartoszewicz.
Klub BazyliaNowej Piosenki chcę odtworzyć klimat minionych lat przez stare przeboje, które do dziś dnia są miłe dla uszu wielu słuchaczy. Ma on na celu wymianę twórczą, ideową, odnalezienie swoistego spokoju i natchnienie w dalszej drodze artystycznej. Następne spotkanie już 29listopada. Na pewno nie zabraknie wróżb Andrzejkowych i klimatycznej atmosfery.
Tekst: Greta Bartosewicz
Redakcja: IDA
Fot. Ewa Przychodzka
Ułani – jako lekka kawaleria z Wilnem są związani od bardzo dawna. Jedna z wersji głosi, że właśnie w Wielkim Księstwie Litewskim zrodziła się ta formacja lekkiej kawalerii.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” kontynuuje działania polegające na wspieraniu postaw patriotycznych i promocji polskiej historii i kultury.
W dniu 17 października br. w Gnatyuk Art. Center odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Polskie Ślady na Żytomierszczyźnie”. Ekspozycja składa się z ponad 50 zdjęć dokumentujących obecny stan polskich kościołów, pałaców i dworów, jakie przetrwały na Żytomierszczyźnie.