IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

05.09.2023

Kolonie dla polskiej młodzieży w Jazłowcu

Aktualności 2023-09-05

W Jazłowcu 31 sierpnia br. zakończyły się kolonie dla młodzieży pochodzenia polskiego.


W ciągu piętnastu dni młodzież - uczniowie klas średnich i starszych, skupieni wokół Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu, codziennie odbywali zajęcia z języka polskiego, historii, kultury Polski, oraz brali udział w warsztatach psychologicznych. Długie wycieczki, gry na świeżym powietrzu, gry planszowe, quizy, rysowanie - to tylko część aktywności. Projekt jest kontynuacją projektów z poprzednich lat, a miejsce realizacji pozostaje niezmienne - Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Jazłowcu. W tym roku zapoczątkowano nową tradycję, ponieważ wszystkie nauczycielki to członkinie PSKOT: Sofia Kush - absolwentka wydziału historycznego Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Volodymyra Hnatiuka, stypendystka Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Instytutu Andersa, Wiktoria Kaniuk - studentka IV roku polonistyki na tejże uczelni, stypendystka NAWA, Oksana Khichii - absolwentka wydziału psychologii na Tarnopolskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym.

Sofiia, lat 13, mówi: Uczestniczyłam w koloniach w ubiegłym roku, i potem przez cały rok czekałam na kolejny wyjazd do Jazłowca. Lubie uczyć się czegoś nowego, ale lubię też aktywny wypoczynek i piękne widoki. Tu jest wszystko! Co mi najbardziej się spodobało? Gry planszowe na lekcjach historii i kultury Polski, zwłaszcza o Misiu Wojtku.

Wiktoria, matka jednego z uczestników, szesnastoletniego Witalija: Dziękuję Fundacji („Pomoc Polakom na Wschodzie im. J. Olszewskiego” - M. W.) za to, że syn ma możliwość uczestniczenia w koloniach, na których nie tylko się odpoczywa, ale też aktywnie się uczy. Miejsce jest wyjątkowe, a Siostry gościnnie przyjmują nasze dzieci. Syn już pyta, czy w przyszłym roku znów będą organizowane kolonie.

Maryna Woinowa

Fot. Solomiia Kush, Viktoriia Kaniuk

 

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.