DROGA KRZYŻOWA MALOWANA PIASKIEM
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, w Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, odbyło się wyjątkowe widowisko multimedialne - Droga Krzyżowa malowana piaskiem.
Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie odbył się w poniedziałkowy wieczór w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W wydarzeniu, zorganizowanym przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" i objętym patronatem honorowym Prezydenta i Premiera RP, wzięła udział orkiestra „MŁODZI – POLSCY” pod batutą Huberta Kowalskiego.
W przemówieniu otwierającym galę Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Premiera, wskazywał na nieprzypadkowość wyboru miejsca uroczystego koncertu. „Filharmonia Narodowa jest naszą świątynią kultury i bardzo się cieszę, że właśnie w jej murach inaugurujemy uroczystości powrotu naszych trzech Prezydentów do domu. To wielki hołd dla tych wspaniałych ludzi, którzy przez pięćdziesiąt lat utrzymywali ciągłość legalnych władz Polski i dzięki których wysiłkowi udało się zachować, a w 1990 roku bezpiecznie przekazać, insygnia władzy” – podkreślał Jan Dziedziczak.
Inicjatywa jest realizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" we współpracy z Kancelarią Premiera, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej - Wotum Narodu, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”.
„Na całym świecie żyje około 20 milionów naszych rodaków, wśród nich wielu pochodzących ze wschodu – dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich. To właśnie z tych państw są nasi artyści: młodzi ludzie o polskich korzeniach, tworzący pod kierunkiem Huberta Kowalskiego swoistą rodzinę, którą łączy nie tylko wielka sztuka, ale przede wszystkim głęboki patriotyzm, miłość do naszego kraju, naszej kultury i wartości” – zauważył Jan Dziedziczak.
Orkiestra „MŁODZI – POLSCY” kierowana jest przez Huberta Kowalskiego – wszechstronnego oraz uznanego kompozytora, dyrygenta, producenta muzycznego i wokalistę. W 2021 został on wyróżniony nagrodą za inspirację i wspieranie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ w działaniach promujących polską kulturę.
Prowadzący wydarzenie Anna Popek i Krzysztof Ziemiec przypominali, że tak jak Polska w 1920 roku stawiła czoła bolszewickiej nawałnicy, tak dziś to Ukraińcy zmuszeni są własną krwią bronić swej niepodległości i tożsamości.
Koncert zakończyło wykonanie monumentalnego utworu „Polonia”, autorstwa brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara. O stworzenie dzieła poświęconego Polsce poprosił go osobiście w 1915 roku Emil Młynarski, współzałożyciel i pierwszy dyrektor muzyczny Filharmonii Narodowej.
Partnerem wydarzenia jest Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a jednym z jego patronów medialnych portal IDA.Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, w Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, odbyło się wyjątkowe widowisko multimedialne - Droga Krzyżowa malowana piaskiem.
W dniach 21-26 października odbyła się wizyta nauczycieli szkół polskich na Litwie i Łotwie w Warszawie.
Ponad rok temu powstało na Słowacji CD z nazwą „To ostatnia niedziela“, na którym znalazły się znane, stare tanga słowackie i polskie. Te na płycie wykonuje kwartet Laugaricio oraz polscy i słowaccy śpiewacy. Na krążku między tradycyjnymi tangami znalazł się też autorski utwór p.t. „DyskuTango“, którego kompozytorem jest Stano Stehlik, słowa napisała Małgorzata Wojcieszyńska.