Kultura, Książka, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", popularyzacja historii, Aktualności, Kurier Galicyjski
Ukraina, Obwód iwanofrankowski, Iwano-Frankiwsk
2019-03-05
„Stanisławów. Z Życia miasta” to bogato ilustrowany przewodnik po galicyjskim i międzywojennym Stanisławowie.
Kilkanaście różnorodnych rozdziałów ozdobionych jest archiwalnymi zdjęciami, wycinkami z gazet, starymi grafikami i pocztówkami czy skanami z przedwojennych książek, co tworzy niepowtarzalny klimat publikacji. Dobór poruszanych tematów jest subiektywny i obejmuje m.in. ratusz i rynek, filharmonię, kinematografię, literatów, mieszkańców, dworzec kolejowy, teatr, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i inne.
Autorka publikacji, Beata Kost, pochodzi ze Lwowa i pracuje jako dziennikarka i przewodniczka. Swojemu rodzinnemu miastu poświęciła już dwie książki „Album lwowski” i „Kobiety ze Lwowa”, a w mediach społecznościowych redaguje strony Damski Lwów i Album lwowski.
Szerszej publiczności album został zaprezentowany 28 lutego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, które książkę wydało. „Jest to taki spacer po mieście dla osoby, która przyjeżdża do miasta i chciałaby się o nim coś dowiedzieć w pigułce. Przeczytawszy już kilka stron, może już odczuć magię tego miasta” – powiedziała „Kurierowi Galicyjskiemu” dyrektor CKPiDE Maria Osidacz.
„Stanisławów. Z życia miasta.” Został dofinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polakami za granicą.
Polski Teatr Studio w Wilnie nie mógł w pełni świętować jubileuszu 60-lecia swojego istnienia, jaki obchodził w 2020 r. Złagodzone warunki kwarantanny pozwoliły jednak na świętowanie innego jubileuszu – 70. urodzin kierowniczki i reżyserki teatru – Lili Kiejzik.
W ramach „Wschodniego Funduszu Dobroczynności” Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego przekazała 14 czerwca pomoc humanitarną w postaci 1000 kg żywności dla Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego z siedzibą w Tarnopolu.
Sztuka, Film, Działalność organizacji , Aktualności
Ponad rok temu powstało na Słowacji CD z nazwą „To ostatnia niedziela“, na którym znalazły się znane, stare tanga słowackie i polskie. Te na płycie wykonuje kwartet Laugaricio oraz polscy i słowaccy śpiewacy. Na krążku między tradycyjnymi tangami znalazł się też autorski utwór p.t. „DyskuTango“, którego kompozytorem jest Stano Stehlik, słowa napisała Małgorzata Wojcieszyńska.