IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

06.07.2018

KONKURS FILMOWY – OPOWIEDZ MI O POLSCE

Konkursy, Aktualności 2018-07-06

Przygotujcie smartfony, kamery, aparaty. Umówcie się ze swoim dziadkiem, prababcią lub sąsiadem kombatantem. Nagrajcie ich opowieść o tym czym jest dla nich Polska, jak ważne w życiu ich bliskich było odzyskanie niepodległości, ile znaczy dla nich wolność. Podzielcie się z nami ich historią.


Zadaniem, którego musicie się podjąć, żeby wziąć udział w konkursie, jest nagranie filmu – wypowiedzi przedstawiciela najstarszego pokolenia żyjących na Wschodzie Polaków (dziadka, sąsiada, przyjaciela rodziny) lub reprezentującego polską społeczność świadka historii.

Zapytajcie seniorów o to, czym jest dla nich Polska, co znaczy niepodległość i wolność oraz jakie wydarzenia z ich przeszłości najbardziej kojarzą się lub nawiązują do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zależy nam na tym, żebyście pokazali historię widzianą oczami tych, na których losie najbardziej się ona odcisnęła.

Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych.

Przykładowe tematy, które możecie poruszyć podczas nagrań waszych bohaterów:

  • zapytajcie bohatera o to czym jest dla niego Polska, język polski, ojczyzna – co czuje, kiedy słyszy te słowa;
  • poproście o przywołanie wspomnienia postaci kogoś bliskiego bohaterowi filmu, kto pamiętał czasy, w których kształtowała się niepodległa Polska, może pamięta jakieś rodzinne historie z tego okresu;
  • może sercu waszego bohatera bliskie jest jakieś miejsce związane z Polską lub z odzyskaniem przez Polskę niepodległości;
  • a może któraś postać historyczna, Polak zaangażowany w działania niepodległościowe lub jeden z wielkich twórców niepodległej Polski ma dla waszego bohatera wyjątkowe znaczenie.

To tylko wstępna propozycja - tematów może być o wiele więcej.

Przesłane na konkurs materiały wideo mogą być kręcone na smartfonach, przy pomocy kamer lub aparatów z możliwością nagrywania obrazu. Zależy nam na dobrej jakości obrazu i dźwięku, ale jury oceniać będzie przede wszystkim wartość merytoryczną materiałów, emocje jakie wywoływać będą one w widzach. Nadesłane do nas filmy mogą być montowane lub stanowić zwięzłą historię bez cięć montażowych, jednak czas nagrania nie może przekroczyć 10 minut. W obrazie zależy nam przede wszystkim na poznaniu bohatera, jego ciekawej historii lub wzruszającego wspomnienia. Wszystkie wypowiedzi powinny zostać nagrane w języku polskim.

Oczywiście zadania konkursowego nie musicie wykonywać sami, w stworzeniu filmu może wam pomóc ktoś, kto zna się na filmowaniu. Możecie też łączyć się w pary i stworzyć film z koleżanką lub kolegą – pamiętajcie tylko, żeby wasz zespół nie był większy niż dwie osoby.

Najlepszą pracę nagrodzimy aparatem fotograficznym – lustrzanką cyfrową. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma cyfrowy aparat fotograficzny. Trzecia nagroda to tablet multimedialny. Zwycięskie filmy opublikujemy na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Prace konkursowe opisane imieniem i nazwiskiem zgłaszającej je osoby należy wysyłać za pośrednictwem strony internetowej wetransfer.com (instrukcja wysyłania znajduje się w załączniku) podając adres konkurs@ida.pol.org.pl. Na ten sam adres prosimy też przesłać maila zatytułowanego OPOWIEDZ MI O POLSCE – KONKURS WIDEO z załączoną kartą zgłoszeniową i (jeśli w konkursie bierze udział osoba niepełnoletnia) zgodą opiekunów prawnych, w mailu należy podać tytuł filmu, swoje imię, nazwisko oraz kraj i miasto zamieszkania.

Na zgłoszenia czekamy do 25 listopada 2018 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 7 grudnia.

Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa i oświadczenie - zgoda rodziców/opiekunów prawnych znajdują się w załączniku.

Galeria