IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

17.10.2023

Kulturalna różnorodność w sercu Europy: XXII FESTIWAL KULTURY ETNICZNEJ W KISZYNIOWIE

Felieton, Aktualności Mołdawia 2023-10-17

Historia Festiwalu Kultury Etnicznej w Kiszyniowie liczy już wiele lat, i każde kolejne wydanie staje się coraz większym i ważniejszym wydarzeniem dla miast, miasteczek i wiosek Mołdawii. Festiwal ten symbolizuje ducha wzajemnego zrozumienia, współpracy i szacunku dla różnych kulturowych tradycji, obecnych na terenie kraju.


Cieszy nas, że rok rocznie organizatorzy festiwalu w stolicy Mołdawii, są to Urząd Miasta Kiszyniów i Agencja Relacji Międzyetnicznych, próbują różnych rozwiązań dla rozpowszechniania wiedzy o kulturach mniejszości narodowych, zamieszkałych w Mołdawii. W tym roku w centrum Kiszyniowa zorganizowanych zostało siedem odrębnych stref z tradycyjnymi już podwórkami etnicznymi oraz scena koncertowa. Nowością była strefa „Lektorium”, gdzie Stowarzyszeniu „Polska Wiosna w Mołdawii” udało się opowiedzieć o kulturze polskiej, o programach realizowanych w Mołdawi i skierowanych do mołdawskich obywateli, jak również o realizowanych przez Stowarzyszenie „Polska Wiosna w Mołdawii” projektach.

Najbardziej jaskrawymi elementami festiwalu są muzyka, tańce i kulinaria. Odwiedzający mogą cieszyć się występującymi na żywo lokalnymi zespołami oraz podziwiać tradycyjne tańce narodowe na scenie głównej. Liczne zespoły, wśród których znalazł się też zespół „Wesołe Babcie”, działający przy naszym stowarzyszeniu, pochłaniały uwagę widzów w całości. Te występy na pewno pozostaną w pamięci na długi czas.

Doświadczenia kulinarne tegorocznego festiwalu również imponowały – goście mogli skosztować potraw z różnych zakątków świata, a na naszym stoisku reprezentowane były takie tradycyjne polskie potrawy jak bigos, smalec, sałatka jarzynowa i ciastka-mazurki. To wszystko zostało przygotowane przez członków stowarzyszenia.

Stoisko Stowarzyszenia „Polska Wiosna w Mołdawii” odwiedziło ponad 450 osób, wśród których byli przedstawiciele władz lokalnych oraz polskiego korpusu dyplomatycznego, między innymi Ambasador RP w Kiszyniowie Tomasz Kobzdej, Charge d’Affaires a.i. Ambasady RP w Kiszyniowie Grzegorz Opaliński, Attaché Obrony Pułkownik Paweł Stuleblak, Konsul RP w Kiszyniowie Magda Arsenicz, wicekonsul Magdalena Rocka-Yelkenci. Licznie przybyli też Polacy z Kiszyniowa.

Goście mieli możliwość zobaczyć wystawę pokonkursową „Opowiem Ci o Polsce” (konkurs był  przeprowadzony w partnerstwie z Redakcją pisma Polaków w Mołdawii „Jutrzenka”) oraz zdjęcia ze zrealizowanych przez nasze stowarzyszenie projektów, w tym z XX edycji Festiwalu „Polska Wiosna w Mołdawii”. Bardzo zaciekawiły odwiedzających zdjęcia z warsztatów artystycznych i wycieczki, które odbyły się w ramach projektu „Kopernik – Polak, osobowość historyczna, przykład do naśladowania”.

W dzisiejszym świecie, gdzie granice się zacierają, a kulturowe różnice zanikają, festiwale stają się mostami, łączącymi różne kultury i tradycje. XXII Festiwal Kultury Etnicznej w Kiszyniowie to przykład wydarzenia, które podnosi sztandary kulturowego bogactwa i różnorodności kraju. Ten festiwal to nie tylko święto mniejszości narodowych, ale także lustrzane odzwierciedlenie kulturowego dziedzictwa, jakim one wzbogacają kulturę Mołdawii. Cieszymy się, że mogliśmy ponownie wziąć w nim udział i promować Polskę!

Chciałbym serdecznie podziękować Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, za pośrednictwem której projekt był dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Autor: Alexei Bondarciuc
Koordynator Projektów,
Członek zarządu Stowarzyszenia "Polska Wiosna w Mołdawii"
Zdjęcia: Mirosław Horyn

Galeria