IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.11.2020

Dzień Niepodległości w Zborowie i Tarnopolu

Korespondencja, Rocznice, obchody, Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski, Zborów 2020-11-18

W tym roku Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu obchodziło Dzień Niepodległości Polski przez dwa dni, czyli 11 i 12 listopada.


11 listopada w kaplicy-mauzoleum na cmentarzu w Zborowie, gdzie są pochowani żołnierze polegli za Ojczyznę w 1920 r., zostało odprawione nabożeństwo. Nabożeństwo odprawił ks. Dawid Mokry, proboszcz parafii Świętego Antoniego w Zbarażu. Następnie zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn Polski. Następnie wystąpił dziecięcy zespół wokalny działający przy PSKOT, pod kierownictwem Marii Bobryk, który wykonał kilka polskich pieśni patriotycznych. Z kolei Wiktoria Piłat, uczennica punktu nauczania przy PSKOT, wyrecytowała poezje Wisławy Szymborskiej i Krzysztofa Baczyńskiego.

Następnego dnia obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się w Tarnopolskiej Ogólnokształcącej Szkole nr 27, z którą współpracuje Stowarzyszenie. Uczniowie obejrzeli film o drodze Polski do niepodległości, rozwiązali test wiedzy o Polsce, przygotowali kotyliony, zaśpiewali kilka pieśni po polsku. Wszyscy świetnie się bawili na zajęciach poprowadzonych przez Marię Bobryk.

Jednak 11 listopada to nie tylko Dzień Niepodległości Polski, ale również dzień Świętego Marcina. Z tej okazji uczestnicy obchodów częstowali się przepysznymi rogalami świętomarcińskimi upieczonymi z tej okazji.

Swoimi wrażeniami z obchodów dzielili się młodzi uczestnicy. Liudmyla Wons: „Moja babcia była Polka i głęboko wierzącą osobą, i z całych sił pragnęła, żeby w rodzinie kultywowano wartości ogólnoludzkie, chrześcijańskie, a nie „wartości” propagowane przez ZSSR. Dla mnie Dzień Niepodległości kojarzy się z możliwością rozmawiania i modlenia się w języku moich przodków, bycia wolnym. Schylam głowę przed poległymi za Ojczyznę”. 

Sofiia Kotsiuk, lat 15: „Po raz pierwszy biorę udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości Polski. To dla mnie ważna data, taka, którą trzeba pamiętać I czcić”.

Wiktoriia Piłat, lat 14: „Dzień Niepodległości jest dla mnie bardzo ważnym świętem, bo przypomina o naszej przynależności do narodu polskiego. Co roku w stowarzyszeniu obchodzimy go, i co roku doznaje nowych emocji, coraz głębszych. Stojąc tu, w Zborowie, przy pochowanych żołnierzach, którzy wiedzieli, że idą na śmierć za Ojczyznę, zastanawiam się, jaką silę ducha trzeba mieć, żeby nie wahając się ofiarować życie za wolność swojego kraju…”

Projekt został dofinansowany za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Tekst: Maryna Wojnowa

Redakcja tekstu: IDA

Fot. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu 

Galeria