PROJEKT: NORWID
Jak zainteresować młodzież twórczością Cypriana Kamila Norwida? Jak pokazać, że XIX-wieczny romantyk to postać, którą warto się inspirować, nawet w erze rozwiniętych technologii cyfrowych?
W tym roku Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu obchodziło Dzień Niepodległości Polski przez dwa dni, czyli 11 i 12 listopada.
11 listopada w kaplicy-mauzoleum na cmentarzu w Zborowie, gdzie są pochowani żołnierze polegli za Ojczyznę w 1920 r., zostało odprawione nabożeństwo. Nabożeństwo odprawił ks. Dawid Mokry, proboszcz parafii Świętego Antoniego w Zbarażu. Następnie zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn Polski. Następnie wystąpił dziecięcy zespół wokalny działający przy PSKOT, pod kierownictwem Marii Bobryk, który wykonał kilka polskich pieśni patriotycznych. Z kolei Wiktoria Piłat, uczennica punktu nauczania przy PSKOT, wyrecytowała poezje Wisławy Szymborskiej i Krzysztofa Baczyńskiego.
Następnego dnia obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się w Tarnopolskiej Ogólnokształcącej Szkole nr 27, z którą współpracuje Stowarzyszenie. Uczniowie obejrzeli film o drodze Polski do niepodległości, rozwiązali test wiedzy o Polsce, przygotowali kotyliony, zaśpiewali kilka pieśni po polsku. Wszyscy świetnie się bawili na zajęciach poprowadzonych przez Marię Bobryk.
Jednak 11 listopada to nie tylko Dzień Niepodległości Polski, ale również dzień Świętego Marcina. Z tej okazji uczestnicy obchodów częstowali się przepysznymi rogalami świętomarcińskimi upieczonymi z tej okazji.
Swoimi wrażeniami z obchodów dzielili się młodzi uczestnicy. Liudmyla Wons: „Moja babcia była Polka i głęboko wierzącą osobą, i z całych sił pragnęła, żeby w rodzinie kultywowano wartości ogólnoludzkie, chrześcijańskie, a nie „wartości” propagowane przez ZSSR. Dla mnie Dzień Niepodległości kojarzy się z możliwością rozmawiania i modlenia się w języku moich przodków, bycia wolnym. Schylam głowę przed poległymi za Ojczyznę”.
Sofiia Kotsiuk, lat 15: „Po raz pierwszy biorę udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości Polski. To dla mnie ważna data, taka, którą trzeba pamiętać I czcić”.
Wiktoriia Piłat, lat 14: „Dzień Niepodległości jest dla mnie bardzo ważnym świętem, bo przypomina o naszej przynależności do narodu polskiego. Co roku w stowarzyszeniu obchodzimy go, i co roku doznaje nowych emocji, coraz głębszych. Stojąc tu, w Zborowie, przy pochowanych żołnierzach, którzy wiedzieli, że idą na śmierć za Ojczyznę, zastanawiam się, jaką silę ducha trzeba mieć, żeby nie wahając się ofiarować życie za wolność swojego kraju…”
Projekt został dofinansowany za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Tekst: Maryna Wojnowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu
Jak zainteresować młodzież twórczością Cypriana Kamila Norwida? Jak pokazać, że XIX-wieczny romantyk to postać, którą warto się inspirować, nawet w erze rozwiniętych technologii cyfrowych?
W dniu 28 kwietnia br. w Warszawie odbyło się XV Międzynarodowe Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesu”.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poszukuje wolontariuszy, którzy są zainteresowani świadczeniem wolontariatu w terminie 16-27 września 2021 r. podczas realizacji projektu „Prace inwentaryzacyjno-porządkowe i profilaktyka konserwatorska na polskich cmentarzach w Mołdawii i Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej”.