IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.06.2020

Lektorki i pasjonatki języka polskiego

Język polski, Korespondencja, Szkolenia, szkoła, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2020-06-22

W dniu 14 czerwca br. studenci oraz wykładowcy, którzy uczą się języka polskiego i historii Polski przy Studenckim Klubie Polskim, wzięli udział w testach podsumowujących, co znaczy że szkolny 2019/2020 już jest za nami. Ten rok był pełen niepewności i wywoływał obawy – ale to już historia! 


Dziękujemy wszystkim naszych uczniom, studentom, wykładowcom, za cierpliwość, że w ciągu roku offline i online byli z nami! Punkt nauczania języka polskiego i historii Polski przy obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” wspierany jest od 2014 roku przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Biało-czerwone ABC” finansowanego przez Senat RP. W ramach projektu przy Klubie działa punkt nauczania języka polskiego i historii Polski dla członków Klubu – studentów i wykładowców uczelni wyższych. W ciągu tych lat z możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego i historii Polski skorzystało ok. 400 osób.

Nasza organizacja aktywnie współpracuje z kilkoma lektorami. Najbardziej aktywnie  nauczają języka i kultury polskiej mgr Oksana Litwak oraz mgr Julia Nowicką. Panie Oksana i Julia to bardzo doświadczone lektorki, które przede wszystkim lubią dzieci, pasjonują się językiem polskim i chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Poniżej przedstawiam obie wspomniane lektorki.

Mgr Oksana Litwak w 2001 roku z wyróżnieniem ukończyła Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu imienia I. Franki w Żytomierzu i już od 10 lat jest lektorką języka polskiego. Prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne. Dla nauki języka polskiego korzysta z autentycznych podręczników najlepszych polskich wydawnictw: PWN (słowniki), Glossa (Krok po kroku), Prolog (Hurra!!! Po polsku), Universitas (Jak to łatwo powiedzieć; Z Polskim na Ty; Czas na czasownik; Coś wam powiem; Umiesz? Zdasz!; Kiedyś wrócisz tu), Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej(Z polskim w świat; Bliżej Polski. Wiedza o Polsce i jej kulturze), NOWELA (Przejdź na wyższy poziom; Język kluczem do kraju) itp. Czerpie również wiedzę z podręcznikówi materiałów metodycznych wydawanych ze środków finansowych otrzymanych z Kancelarii Senatu Polski za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” (A to polski właśnie) i ze środków otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja” (Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty).

Pani Oksana stale doskonali swoje umiejętności zawodowe, bierze aktywny udział w różnych programach, kursach, warsztatach i szkoleniach. Od niedawna Pani Oksana, pragnąc sprostać wymogom czasów, opanowała metodę prowadzenia zajęć on-line, co pozwala nam rozszerzyć zasięg nauki języka polskiego. Teraz możemy nauczać nie tylko mieszkańców Żytomierza i obwodu, ale całego kraju.

Wśród jej studentów są uczniowie szkół, którzy planują podjąć studia w Polsce, a także dorośli, którzy zastanawiając się nad kwestią tożsamości narodowej chcą się nauczyć języka ojczystego swoich przodków, interesują się polską kulturą i tradycjami. Są też wykładowcy i badacze, dokładający wszelkich starań, żeby nauczyć się jednego z najtrudniejszych języków świata, którzy starają się rozwijać międzynarodową współpracę naukową,

Mgr Oksana Litwak ma doświadczenie pracy na uczelni i jest absolwentką Stypendialnego Programu Kirklanda (2009 r.), dlatego często wspiera naukowców i wykładowców i angażuje się jako tłumacz w rożne projekty organizowane na uczelniach przez Studencki Polski Klub.

Dzięki stałemu rozwojowi zawodowemu i stawianym sobie celom oraz dobrze przemyślanemu programowi Pani Oksana potrafi zainteresować słuchaczy językiem polskim tak, że czasami po prostu się w nim zakochują. Zawsze powtarza, że „najważniejszym zadaniem lektora jest wzbudzenie ciekawości i miłości do języka. Łatwo można się nauczyć tego, co jest ciekawe i zrozumiałe”. Dlatego lektorka może pochwalić się sukcesami swoich studentów, którzy zdają państwowe egzaminy i dostają certyfikaty znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B2, odbywają naukowe staże zagraniczne, biorą udział w międzynarodowych programach stypendialnych.

Z dumą możemy powiedzieć, że członkinie Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu zdobyły naukowe Stypendium imienia Lane'a Kirklanda: dr Olga Hordijczuk (2019) i dr Julia Zolotnicka (2020). Program Kirklanda jest realizowany przez Polsko-Amerykańską  Fundację Wolności oraz Fundację „Edukacja dla Demokracji”. 

Nowicka Julia – nauczycielka języka polskiego oraz historii Polski. Ma około 10 lat doświadczenia nauczycielskiego. Pracuje jako nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole nr 6       im. W. G. Korolenki w Żytomierzu, w Domu Polskim oraz w punkcie nauczania języka polskiego oraz historii przy Studenckim Polskim Klubie w Żytomierzu. W swojej pracy wykorzystuję najnowsze metody nauczania języka polskiego.

Do nauczania oraz przygotowania do certyfikatowych egzaminów na różnych poziomach wykorzystuje serię podręczników „Krok po kroku” dla młodzieży oraz dorosłych, podręczniki Ewy Lipińskiej „Z polskim na ty”, „Kiedyś wrócisz tu”, „Nie ma róży bez kolca”, Piotra Gancarka „Czas na czasownik”, Stanisława Mędaka „Liczebnik też się liczy!”, Elżbiety Zarych „Słownictwo"” itp.

Uczniowie pani Julii stale osiągają sukcesy, m.in.: 10 uczniów pozytywnie zdało egzaminy certyfikatowe na poziom B2, około 30 uczniów studiuje albo już ukończyło studia na wyższych uczelniach w Polsce. Uczniowie zwyciężają również w miejskich oraz obwodowych olimpiadach z języka polskiego. Biorą udział w różnych międzynarodowych konkursach oraz programach.

Pani Julia stale podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe: bierze udział w webinarach szkoły językowej Głossa w Krakowie, kursach podwyższenia kwalifikacji dla nauczycieli m.in. w Drohobyczu, Krakowie, Warszawie.

Dziękuję bardzo naszym lektorkom za owocną współpracę, za kultywowanie kultury i języka polskiego, za ich udział w realizacji różnych projektów Klubu i organizacji partnerskich. Z całego serca dziękuję, Pani Oksano, Pani Julio!

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA  

Fot. Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Galeria