IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

11.10.2023

Letnie obozy językowe w Polsce dla dzieci z Ukrainy

Aktualności 2023-10-11

W okresie letnim tego roku, dzięki naszym polskim partnerom udało się zorganizować trzy wyjazdy dla dzieci na obozy językowe do Polski. Udział w nich wzięło 75 dzieci z Żytomierza i obwodu.


„Wielkie wydarzenia z historii Polski inspiracją dla młodych Polaków z Ukrainy”

W dniach 7-13.08 w Węgrowie odbył się obóz językowy „Wielkie wydarzenia z historii Polski inspiracją dla młodych Polaków z Ukrainy”. Udział w obozie wzięło 30 dzieci z Ukrainy na czele z opiekunami Wiktorią Oleksiuk i Lilią Jaworską. Głównie to dzieci z Dowbysza, Andruszówki, Bykówki, Radomyśla, Zwiahla (Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliusza Lublińskiego) i Żytomierza (Studencki Klub Polski).

W czasie obozu nasze dzieci wraz z opiekunami zwiedziły dużo różnych i ciekawych miejsc: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie; Stare Miasto w Liwie, Węgrowie, Warszawie; Łazienki Królewskie; Muzeum Narodowe; Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; w Drohiczynach – Pomnik Niepodległości na Górze Zamkowej; Muzeum kajakarstwa; Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II.Dzieci doświadczyły wspaniałych emocji zwiedzając Zwierzyniec Eurostruś w Borzychachora oraz jeżdżąc konno. Na warsztatach tanecznych uczyły się różnych technik tanecznych. W programie znalazły się także warsztaty z języka polskiego i historii Polski.

Na podsumowanie obozu, każda grupa przygotowała ciekawe występy, pokazując swoje talenty. A wieczorem – ognisko i uroczyste zakończenie obozu z wręczeniem dyplomów i upominków! Obóz zorganizowano przy wsparciu Fundacji Rzeczypospolitej Polonika.

„Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy edukacyjne. Ukraina”

W dniach 12-21.08 Hotel Szablewski, znajdujący się w pobliżu Poznania, gościł 10-osobową grupę dzieci i młodzieży z naszej organizacji, Studenckiego Klubu Polskiego i Domu Polskiego w Żytomierzu na czele z opiekunem Olgą Gordijczuk.

W ramach projektu „Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy edukacyjne. Ukraina” dzieci i młodzież miały okazję: zwiedzić Muzeum Państwa Polskiego z fascynującą lekcją muzealną na temat początków państwa; odkryć piękno Katedry Gnieźnieńskiej; spacerować po historycznym Ostrowie Lednickim; doświadczyć magii Poznania oraz obejrzeć Rogałowe Muzeum, gdzie odbył się pokaz tworzenia tradycyjnych rogali świętomarcińskich; podróżować kolejką wąskotorową w Wenecji; wędrować po osadzie w Biskupinie; bawić się w parku linowym z solidną dawką adrenaliny.

Projekt „Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy rozwojowe. Ukraina”, realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu ,,Wspieranie edukacji polonijnej i polskiej za granicami Polski 2023”.

Obóz w Warszawie

W dniach 13-19.08.2023 w Warszawie odbył się obóz dla dzieci z Ukrainy. Udział w obozie wzięło 35 dzieci, m.in. Marianówki(Odział Związku Polaków w Marianówce), Bykówki (Stowarzyszenia Polaków w Ukrainie im. Jana Pawła II), Malina (Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenia im. G. Sienkiewicza), Zwiahlia (Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia Zwihelszczyzny”) i Żytomierza (Studencki Klub Polski). Z całego serca dziękujemy naszym opiekunom z Ukrainy, pani Katarzynie Rudenko i Pani Galinie Marczenko, za opiekę nad tak liczną grupą dzieci. Obóz zorganizowano przy wsparciu Fundacji „Polska przyszłość Orlik”.

Oprócz atrakcji turystycznych, uczestnicy trzech obozów brali udział w intensywnych lekcjach języka polskiego, poznawali historię Polski, uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, sportowych i poznawczych. Czas spędzony w Polsce był czasem spokoju, radości, poznawania nowych znajomych, nauki, przepięknych widoków, świetnej przyrody, dobrej pogody, miłych opiekunów i smacznych lodów! Dziękujemy z całego serca pomysłodawcom, organizatorom, za zaproszenie naszych dzieci do Polski, wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych wydarzeń.

Dziękujemy opiekunom z Ukrainy i Polski za opiekę i wsparcie naszych dzieci. Miła atmosfera, pozytywne emocje, nowe doświadczenia – to wszystko, co zostanie z nami.

Walentyna Jusupowa
Studencki Klub Polski w Żytomierzu