Prezentacja polskich tradycji dożynkowych i woj. Świętokrzyskiego w Żylinie
Druga edycja dożynek w Żylinie zaskoczyła mieszkańców bogatym programem artystycznym, nie tylko na skalę lokalną, ale nawet międzynarodową.
W ramach obchodów rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, Polski Studencki Klub na Litwie, „Juventa Wileńska”, przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizował obóz młodzieżowy „Castra Adunatio Lublinum”.
Od podpisania Unii polsko – litewskiej minęło 450 lat, oba sąsiedzkie narody łączy więc historia i tradycja ale również współczesność. Na pamiątkę tego wydarzenia w Lublinie spotkały się grupy młodych ludzi z Litwy, Ukrainy i Polski.
Jak podkreśliła prezes Studenckiego Klubu Mariola Bujnicka - Jeszcze przed rokiem oglądałam w Internecie ważne wydarzenia w 2019 roku. Wpadła mi w oko bardzo ładna data, 450. rocznica podpisanie Unii Lubelskiej. Pomyślałam sobie - a gdyby tak zrealizować w Lublinie projekt dla młodzieży w tej tematyce. Celem było poszerzyć horyzonty, odświeżyć wiedzę dotyczącą Unii Lubelskiej, pobudzić duch patriotyzmu u polskiej młodzieży.
W Lublinie młodzież spędziła lipcowy weekend. Po przyjeździe na miejsce zbiórki wszyscy udali się na kolacje, dzięki integracji uczestnicy mieli okazję na bliższe zapoznanie się między sobą. Obóz miał również charakter edukacyjny. Wykład Krzysztofa Styczyńkiego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” wzbudził u młodzieży dyskusję na temat tożsamości narodowej, wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa narodowego.
Studenci również pogłębili swą wiedzę o historii poprzez zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku , gdzie istniał Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w latach 1941-1944. Dla niektórych uczestników obozu było to wstrząsające miejsce i doświadczenie.
Wyjazd z okazji 450 lat Unii Lubelskiej udowodnił po raz kolejny, że przyszłość tworzy dzisiejszy dzień, w którym młodzież z różnych miast potrafi wspólnie dbać o polską historię, kulturę. Każdy z nas jest inny, ale każdy pragnie przyjaźni i to jest właśnie UNIA - razem poznajemy świat, podróżujemy i dzielimy się polską kulturą ze światem – powiedziała Ewelina, uczestniczka z Litwy.
Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu Studenckiego „Strefa Młodzieży”, zaznaczył, że to był naprawdę mile i owocnie spędzony czas. Młodzież miała szansę zapoznać się ze swoimi rówieśnikami z Litwy, przyswoić lub powtórzyć wiedzę o Unii Lubelskiej i jej znaczeniu dla obojga narodów. Ponadto mogli wziąć udział w dyskusji, wyrazić swoje zdanie i wysłuchać opinii rówieśników. Także ogromnym doświadczeniem było zwiedzanie obozu koncentracyjnego na Majdanku, to niezwykłe miejsce pamięci, o którym warto pamiętać. Również zwiedzanie samego miasta, to super przygoda i niezapomniane emocje.
Podczas obozu nie zabrakło gier integracyjnych, wycieczek po starym mieście Lublina oraz pieśni i gry na gitarze.
Uważam, że jeśli człowiek chcę się dowiedzieć czegoś nowego, nawiązać kontakty z rówieśnikami z innego kraju i po prostu produktywnie spędzić czas to jak najbardziej powinien wziąć udział w takim obozie – dodał Eugeniusz Wołoszyn.
Obóz studencki, to jedna z najlepszych atrakcji lata. Studenci nie tylko aktywnie spędzają czas, ale poznają nowe osoby, miejsca, tradycje, ale także kształtują swoją tożsamość narodową i zdobywają wiedzę naukową.
Tekst: Greta Bartosewicz
Fot. Eugeniusz Wołoszyn, Mariola Bujnicka, Gabriela Jabłońska, Monika Saszenko
Redakcja: IDA
Druga edycja dożynek w Żylinie zaskoczyła mieszkańców bogatym programem artystycznym, nie tylko na skalę lokalną, ale nawet międzynarodową.
Ponad 3 tony pomocy humanitarnej, głównie w postaci żywności, Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego przekazała Християнський Центр Святого Мартіна де Поррес – organizacji mającej swoją siedzibę w Fastowie pod Kijowem.
Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego przeprowadziła komplesowe prace naprawcze nagrobka Michała Oszurko - wyjątkowo cenionego rzemieślnika - stolarza o artystycznym zacięciu od 1900 roku, który miał pracownię przy ulicy Garbarskiej 1 (Odminių g.) w Wilnie, w której wykonywał ozdobne meble stanowiące wizytówkę jego kunsztu - wzorcowe były jego stoły i krzesła w stylu romańskim "zmodernizowanym".