IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

20.12.2019

Mikołajki na Łotwie

Korespondencja, Koncert , Aktualności, Materiały własne Łotwa, Łatgalia, Jakubowo 2019-12-20

Już drugi rok z kolei młodzi Polacy z całej Łotwy zebrali się na ogólnołotewskich Mikołajkach w Jekabpils, gdzie wspólnie przygotowują się do Świąt Bożego narodzenia.


W spotkaniu Mikołajkowym wzięło udział prawie 300 osób - głównie dzieci i młodzież z Rygi, Rzeżycy, Jełgawy i Jekabpils. 

Redakcja IDA spotkała się z organizatorką i inicjatorką spotkań Mikołajkowych Panią Katarzyną Gracholską-Krjukowską. “W tym roku udało się zaangażować prawie wszystkie szkoły polskie na Łotwie - uczniów podstawówek i gimnazjum. Dzięki wsparciu Ambasady RP w Rydze koncert świąteczny staje się miłym i ciepłem i atrakcyjnym spotkaniem młodzieży polonijnej z całego kraju” podkreśliła Pani Katarzyna. 

Wydarzenie poprzedził koncert w Domu Kultury Jekabpils, w którym wzięli udział członkowie Koła Języka i Kultury Polskiej Jekabpils oraz goście z dyneburskiego Zespołu Pieśni i Tańca “Kukułeczka”. W wydarzeniu wzięli udział konsul RP na Łotwie Małgorzata Hejduk-Gromek oraz Aivars Kraps, przewodniczący Rady Miasta Jekabpils.

Po listopadowych uroczystych, patriotycznych wydarzeniach, takich jak dni niepodległości Polski i Łotwy Mikołajki są serdecznym wydarzeniem rodzinnym dla dzieci wraz z rodzicami i dziadkami. Aktywnie wspiera nas społeczność polska z Dynebruga, ale także w tym roku i młodzież z Wilna. W tegorocznej edycji Ogólnołotewskich Mikołajek razem z nami spędzili wieczór młodzi artyści z grupy “Bravvo Band”, którzy zaśpiewali wszystkim znane piosenki bożenarodzeniowe - opowiada Pani Katarzyna Gracholska-Krjukowska.

Podczas spotkania dla dzieci i młodzieży byli zorganizowane warsztaty, zajęcia, konkursy od nauczycieli z ORPEG-u, a na koniec odbyła się dyskoteka. Kiedy wszedł Święty Mikołaj z towarzyszącym mu, charakterystycznym dźwiękiem dzwonków - wszystkie dzieci oszalały z radości. Każdy dostał słodki upominek i mógł osobiście porozmawiać z wyjątkowym gościem a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jekabpils jest miastem otwartym na współpracę międzynarodową. Bliskie relacje między narodami polskim i łotewskim przekładają się na relacje regionalną. Jak mówi Aivars Kraps – Jekabpils rozwija współpracę z dwoma miastami partnerskimi w Polsce. Obecnie mamy dwa miasta partnerskie w Polsce – Czerwonka-Leszczyna i Sokołów Podlaski i kto wie, może już w następnym roku młodzież i z Polski dołączy się do Mikołajek na Łotwie. Chciałbym, aby ta tradycja obchodów Mikołajek stała się coroczną tradycją w Jekabpils. Współpraca polsko-łotewska koncentruje się na dziedzinie kultury i sportu. Organizowaliśmy również wizytę przedsiębiorców w Polsce, jak również i innego rodzaju wymiany.

Tekst: Joren Dobkiewicz

Redakcja: IDA

Fot. Katarzyna Gracholska 

 

Galeria