IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

16.11.2018

Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości w Jarmolińcach

Rocznice, obchody, Aktualności, Niepodległa Ukraina, Obwód chmielnicki, Jarmolińce

Do miast świętujących rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dołączyły Jarmolińce. W organizowanych z tej okazji imprezach wzięli udział niemal wszyscy mieszkańcy mogący się pochwalić polskimi korzeniami.


Obchodom towarzyszyły publikacje w lokalnej prasie, przeglądy filmów, wystawy na temat polskiej literatury w bibliotekach rejonu, zbiorowe odśpiewanie hymnu, akademie w szkołach oraz koncerty i występy dzieci uczących się języka polskiego w klasach wyposażonych przez Senat RP i Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odprawiono też msze święte w intencji Narodu Polskiego w Jarmolińcach i Sołobkowcach.

Delegacja Zrzeszenia Polaków Jarmolińszczyzny „Jedność” wzięła udział w jubileuszowych imprezach w Chmielnickim i wzruszających inicjatywach niepodległościowych zorganizowanych przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Natomiast na imprezach organizowanych przez Zrzeszenie w Jarmolińcach i Sołobkowcach pojawili się tacy goście jak: Andrzej Szutiak – Przewodniczący Rejonowej administracji państwowej w Jarmolińcach i deputowany Rady obwodowej oraz Sergiusz Kogut - przewodniczący zgromadzenia terytorialnego.

Źródło: Henryk Kaczurowski, Związek Polaków Podola, oddział w Jarmolińcach.

Zdjęcia: Archiwum Związku Polaków Podola, oddział w Jarmolińcach