IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

06.12.2019

Bitwa intelektów

Korespondencja, Konkursy, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2019-12-06

Na bitwie każda chwila warta złota - tak było tez podczas bitwy intelektów w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W grze intelektualnej wzięło udział 26 drużyn z Wilna i Wileńszczyżny, a wśród nich wyłoniono trójkę najlepszych.


Uczniowie klas 8-12 dostali po sześć pytań w ramach następujących obszarów tematycznych: nauka, muzyka, historia, język polski, Wilno i kultura – ich wspólnym mianownikiem była Polska. Niektórym pytania sprawiły trochę trudności, dla innych gra była na poziomie testu z zakresu wiedzy podstawowej.

Jak podkreśliła organizatorka bitwy intelektów Bożena Mieżonis – ważne jest aby interesować się aktualnymi wydarzeniami na świcie, a w szczególności w Polsce i Litwie.

Gra intelektualna jednak wymagała pewnego poświęcania – uczniowie i ich nauczyciele ujawnili sekret dobrych wyników – a mianowicie spacery edukacyjne po mieście, wycieczki do teatrów, przegląd polskich filmów i oczywiście polskiej prasy.

Nie każda drużyna mogła zwyciężyć ale wszyscy docenili walory edukacyjne i towarzyskie. Przyjechaliśmy tutaj dla dobrej zabawy, jest to dla nas pierwsze takie doświadczenie – powiedziała Katarzyna Bojarun z drużyny „Trzy znaki zapytania”.

Laureatami tegorocznej bitwy została drużyna „Optymiści” z Gimnazjum im. Wł. Syrokomli w Wilnie. Drugie i trzecie miejsce zajęło Liceum im. Adama Mickiewicza i drużyny: „Team Czarny Jacek” i „Sokoły z LAM”. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, które ufundowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie.

Tekst: Greta Bartosewicz 

Redakcja: IDA 

Fot. Ewa Przychodska

 

 

Galeria