IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.12.2018

Turniej wiedzy historycznej - HISTORIADA 2018

popularyzacja historii, Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2018-12-18

14 grudnia w Dom Kultury Polskiej w Wilnie odbył się turniej wiedzy historycznej "Historiada", organizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i „Polską Macierz Szkolna na Litwie” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.


W imprezie wzięli udział uczniowie polskich szkół na Litwie – wileńskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum im. A. Mickiewicza oraz młodzież z gimnazjów w Rudominie, Bezdanach, Ejszyszkach i w Trokach. Zawodników dopingowali ich szkolni koledzy i nauczyciele historii.

Prowadzący „Historiadę” Walenty Wojniłło i Piotr Dmitrowicz robili wszystko, żeby uczestnicy zapomnieli o stresie i dobrze się bawili, pomagał im w tym zespół „Black Biceps” wychodzący na scenę w przerwach między rundami. Prowadzący zadawali uczestnikom pytania z zakresu dziejów unii polsko-litewskiej (1385–1795) i polsko-litewskich dróg do niepodległości (1795–1918) oraz stu lat naszej niepodległości (1918–2018).

Zwycięzcą Historiady został Emil Kleczkowski z Gimnazjum Jana Pawła II. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Kowalewska z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach. Na trzecim znalazła się Paulina Mackiewicz również z bezdańskiego gimnazjum.

Cała impreza była transmitowana na żywo przez „Wilnotekę”, relacja jest TUTAJ.

Turniejowi wiedzy historycznej towarzyszyło otwarcie w wileńskim Dom Kultury Polskiej zorganizowanej przez Fundację wystawy „Polskie drogi do niepodległości”, ekspozycja przypomina sylwetki wybitnych Polaków – uczonych, inżynierów, architektów i artystów – zesłańców i emigrantów, którzy na przełomie XIX i XX wieku wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę.

Projekt „Historiady” został finansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Zdjęcia: Bartosz Frątczak i Magdalena Juszczyk.