IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.01.2018

W Berdyczowie otwarto teatr muzyczno-dramatyczny

Uroczystości, działalność artystyczna, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Berdyczów 2018-01-14

14 stycznia 2018 roku w Berdyczowie przy ulicy Europejskiej odbyło się uroczyste otwarcie teatru muzyczno-dramatycznego, wzięło w nim udział wielu znanych gości i mieszkańców.


Na uroczystość przybyli ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, ambasador Izraela Elijaw Biełocerkiwski, wice-minister, minister rozwoju regionalnego, budownictwa Gennadij Zubko, przewodniczący obwodowej administracji państwowej Igor Gundycz, przewodniczący rady obwodowej Włodzimierz Szyrma.

Pomieszczenie teatru zostało zbudowane jeszcze w 1908 roku i ówcześnie należało do znanego miejscowego mecenasa, lekarza Dawida Szerencisa. W 1911 roku to on założył tu teatr miejski, który dawał w dzierżawę zespołom jeżdżącym z koncertami. Mieszkańcy Berdyczowa mogli przychodzić na przedstawienia pokazywane w językach: ukraińskim, polskim, żydowskim i rosyjskim.

Do Berdyczowa przyjeżdżały różne znane zespoły i sam teatr powoli rozszerzał swój repertuar. W 1959 roku teatr Berdyczowski został zlikwidowany, a w jego siedzibie działał miejski, a później rejonowy dom kultury. W 2013 roku władze miejskie podjęły decyzję odnowienia teatru, a w 2015 roku rozpoczęła się rekonstrukcja budynku.

Burmistrz Berdyczowa Wasyl Mazur w swoim wystąpieniu powiedział, że to wydarzenie jest krokiem do odrodzenia sławy Berdyczowa i jest to wynik wspólnej pracy wielu ludzi, w tym organów władzy.

W dniu otwarcia w teatrze było dużo gości. Nowoczesny budynek, w którym została zachowana historyczna autentyczność, mieści 420 widzów. Scena, parter, łoże, lustra, wygodne krzesła, tynkowanie weneckie, obrazy starego Berdyczowa na ścianach – to wszystko nadaje temu miejscu szczególny klimat.

Podczas uroczystego otwarcia widzowie cieszyli się występami artystów Odeskiego Teatru Akademicznego, który wystawił komedię muzyczną Michała Wodianogo. Wszyscy liczą na to, że w niedalekiej przyszłości zobaczą kolejne zespoły, a także, że w Berdyczowie powstanie grupa teatralna.

Źródło: Walentyna Jusupowa, zdjęcie http://day.kyiv.ua