LOSY POLSKICH RODZIN – WIĘCEJ PYTAŃ NIŻ ODPOWIEDZI cz. I
Historia Zygmunta Wengłowskiego i jego bliskich to wspomnienia rodzinne nagrodzone w ubiegłorocznej edycji naszego konkursu "Opowiedz mi o Polsce".
W zeszłym roku odbyła się już II edycja Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, a wtorkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim było jej podsumowaniem. Uroczystość uświetniły występy taneczne i muzyczne zespołów ze Wschodu.
W 2017 roku pracownicy Kancelarii Prezydenta odwiedzali naszych rodaków na Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii oraz Kazachstanie. Przekazano ponad 8 ton żywności oraz m.in. sprzęt AGD, materiały opatrunkowe, chemie gospodarczą oraz zabawki dla dzieci.
Pan Prezydent dziękował osobom zaangażowanym w działalność na Wschodzie oraz sponsorom akcji.
- Dziękujemy wszystkim polskim nauczycielom, wszystkim organizatorom polskiego życia kulturalnego, wszystkim prowadzącym Polskie Domy. Dziękujemy za całego serca polskim księżom pracującym na tych terenach, którzy swoją posługą duszpasterską wzmacniają tego ducha, z jednej strony właśnie wiary, tradycji, polskiej kultury, ale przede wszystkim bardzo często także ducha przetrwania, żeby być, żeby być podtrzymanym na duchu - powiedział.
- Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom. Z całego serca zachęcamy do tego, aby dalej brać udział w tej akcji. Prosimy o dalsze wsparcie i dalszą współpracę. Bo nie ma żadnej wątpliwości, że warto. Warto dla Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich - zaznaczył Duda.
- Kiedy na stulecie niepodległości mówię, że chciałbym, żeby Polacy na całym świecie je przeżywali, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, bo przecież są wszędzie, to właśnie mówię o tej jedności, o tym pniu wspólnym, z którego wszyscy wyrośliśmy - podkreślił prezydent.
Zapis wideo ze spotkania można obejrzeć poniżej.
.
Źródło: Kancelaria Prezydenta / Polskie Radio / Radio Maryja / IDA
Zdjęcie i film: Kancelaria Prezydenta (prezydent.pl)
Historia Zygmunta Wengłowskiego i jego bliskich to wspomnienia rodzinne nagrodzone w ubiegłorocznej edycji naszego konkursu "Opowiedz mi o Polsce".
W dniu 11 września br. w ścianach Gnatyuk Art Center otwarto wystawę fotograficzną poświęconą żytomierskim fotografom XIX wieku.
Nowy Rozdół jest jednym z najmłodszych miast w obwodzie lwowskim. Znajduje się ok. 60 kilometrów od Lwowa, w pobliżu ogromnych złóż siarki nad wielkim jeziorem. Nazwa pochodzi od oddalonego o 6 kilometrów zabytkowego Rozdołu, które rozsławił panujący w tej części Kresów ród Lanckorońskich.