IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.12.2019

Młodzież poznaje Żytomierz

Wycieczki krajoznawcze, Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-12-12

Na początku grudnia br. rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego „Poznaj miasto, w którym mieszkasz” skierowanego do młodzieży Studenckiego Klubu Polskiego oraz zainteresowanych mieszkańców.


Niestety, Żytomierz został zniszczony w 1943 roku podczas działań wojennych, co odbiło się na wyglądzie miasta, które zdominowane jest przez radziecką architekturę. Dlatego Żytomierz nie może pochwalić się znakomitymi budynkami i harmonijnym widokiem. Jednak miasto ma wiele innych zalet, wśród których są: malownicza przyroda i bliskość stolicy. Ale najważniejsze – to ludzie, którzy tworzą historię tego miasta i rozpoczynali tutaj swoją twórczą drogę. Celem naszego projektu jest odkrycie nieznanej historii i wybitnych mieszkańców naszego miasta, upowszechnianie kultury wśród młodzieży i przełamanie stereotypów o Żytomierzu.

Pierwsze spotkanie poświęciliśmy postaci znanego kompozytora Borysa Latoszyńskiego, który urodził się w Żytomierzu i tu spędził swoje dziecięce i młodzieńcze lata. Od 2013 roku w Żytomierzu działa muzeum kompozytora, o którym mało kto wie. Placówka znajduje się na ulicy Michajłowskiej przy szkole Muzycznej nr 1. W muzeum zgromadzone są rodzinne zdjęcia rodziny Latoszyńskich, dokumenty archiwalne o szlacheckim pochodzeniu rodziny, nuty oraz płyty. Wewnątrz odtworzono stylizację wnętrza domu wybitnego kompozytora. Od dyrektora Muzeum, Ireny Kopoć, dowiedzieliśmy się o specyfice tworzenia, funkcjonowania muzeum oraz życia słynnego kompozytora i jego rodziny w trudnym XX wieku. Pani Irena opowiedziała, jak szlachetne pochodzenie i dobre wychowanie pomogło kompozytorowi przeżyć straszny czas, kiedy przede wszystkim prześladowana była inteligencja.

Muzeum mieści się w centrum Żytomierza na ulicy Michajłowskiej, gdzie w czasach życia kompozytora znajdowało się kino. Z okien muzeum można zobaczyć ulicę, która nosi imię wybitnego kompozytora – ulicę Latoszyńskiego. Na tej ulicy kiedyś znajdował się dom rodzinny słynnego muzyka, który, niestety, nie zachował się do naszych czasów, a na jego miejscu stoi pomnik kompozytora.

Muzykę Borysa Latoszyńskiego, współtwórcy ukraińskiej muzyki, nie można zrozumieć bez szerszego historycznego kontekstu. Muzykę kompozytora należy interpretować biorąc pod uwagę historyczną epokę, w której żył autor. Utwory Latoszyńskiego w pewnym stopniu odzwierciedlają rzeczywistość i osobiste przeżycia. Wychowany w szlacheckiej polskiej rodzinie, otrzymał duchowy rdzeń, który pomógł przetrwać w nieludzkich warunkach.

Placówka muzealna utrzymuje kontakty międzynarodowe, prowadzone są prace badawcze i publikowane są artykuły naukowe, poświęcone twórczości Borysa Latoszyńskiego.

„Podczas wycieczki po muzeum czułam się jakbym cofnęła się o 100 lat, w czasy Latoszyńskiego. Dla mnie ożyła historia ulicy Michajłowskieji rodziny Latoszyńskich” – z zachwytem odpowiedziała uczestniczka Wiktoria Mielnik.

Wyrażamy naszą wdzięczność dyrektorowi muzeum pani dr Irynie Kopoć za fascynującą wycieczkę, która odkryła przed nami wybitnego kompozytora, który osławił Żytomierz.

Drugim spotkaniem w ramach projektu „Poznajemy miasto, w którym żyjemy” było wspólne zwiedzanie starej części miasta – placu Zamkowym. Wycieczkę przeprowadził doświadczony przewodnik, członek krajowego związku krajoznawców Ukrainy, pan Sergij Sobczuk. Pod czas spaceru miastem słuchacze dowiedzieli się o historii założenia miasta, wiele teorii traktowania pochodzenia nazwy Żytomierza. Historie budynków i losy ludzi.

Wycieczkę zakończyli małym quizem z weryfikacji wiedzy, najbardziej aktywni otrzymali w prezencie pocztówki ze zdjęciami miasta Żytomierza.

Dalej w planach wycieczka – „Żytomierz i J. I. Kraszewski”.

Tekst: Olena Denysiewicz, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA

Fot. Studencki Klub Polski w Żytomierzu