IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

07.11.2018

Młodzież sprząta polski cmentarz

Cmentarze, organizacja, zachowanie dziedzictwa materialnego, Aktualności, Kurier Galicyjski Ukraina, Obwód lwowski, Stare Sioło

3 listopada odbyła się akcja sprzątania polskiego cmentarza w miejscowości Stare Sioło.


Uczestnicy akcji usuwali z cmentarza krzewy i zarośla, a następnie zapalili znicze na polskich grobach. Później udali się na wycieczkę do Zamku Ostrogskich, jednego z największych tego typu obiektów na terenie obwodu lwowskiego. O zamku opowiedział miejscowy historyk. Do akcji dołączyli się także członkowie Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-DniestrГО "КонтрФорс" Harcerstwo Polskie na Ukrainie i inni wolontariusze.

"To jest symboliczne i niezmiernie ważne, że w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, młodzież porządkowała polski cmentarz w Starym Siołe, na którym spoczywa m.in. pułkownik Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego, Roman Wybranowski." - powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Projekt jest realizowany przez Lwowski Klub "Strefa Młodzieży", przy wsparciu finansowym Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków Senatu RP pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Relacja "Kuriera Galicyjskiego":

Źródło: Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”

Redakcja: IDA


Galeria