IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.04.2021

Najlepszy projekt realizowany w 2020 roku

Fotografie, Historia, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Dołbysz 2021-04-12

W dniu 7 kwietnia na posiedzeniu komitetu wykonawczego Żytomierskiej Rady Miejskiej pięć organizacji społecznych podsumowało projekty realizowane w roku 2020 ze środków budżetu miasta.


Wśród tych pięciu organizacji, znalazł się również Studencki Klub Polski, który w ubiegłym roku otrzymała finansowanie z budżetu miasta na realizację wystawy fotograficznej „Czas Fedeckiego”.

Członkowie Klubu są dumni, że projekt został godnie oceniony przez komisję konkursową. Dzięki jego realizacji udało się przedstawić społeczności żytomierskiej pracę wybitnego fotografa, kinematografa XIX wieku, Alfreda Fedeckiego.

Otwarcie wystawy, w ubiegłym roku, ze względu na pandemii, odbyło się online. Jednak, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z pracami znanego fotografa, organizatorzy zaproponowali w sieci internetowej quiz. Opublikowano prace fotografa, a wszyscy chętni mieli możliwość zobaczyć kto ze znanych osób przedstawiony jest na zdjęciach. Quiz wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i obwodu. Sala wystawowa była otwarta dla wszystkich chętnych do końca 2020 roku i mogli oni zobaczyć na żywo wystawę z zachowaniem zasad kwarantanny.

Projekt został realizowany przy wsparciu Żytomierskiej Rady miejskiej w ramach wsparcia finansowego realizacji projektów społeczno-kulturalnych z budżetu w obszarze kultury. Inicjatorem i organizatorem projektu jest Studencki Klub Polski. Partnerami realizacji projektu są natomiast: Gnatyuk Art. Center, Szkoła fotograficzna Włodzimierza Ogloblina z Charkowa oraz Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohijenki.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu – Dziękujemy członkom komisji konkursowej i komitetu wykonawczemu Żytomierskiej Miejskiej Rady – za wsparcie naszego projektu! Cieszymy się niezmiernie, że wspólnie z władzami miasta możemy realizować projekty kulturalne, które wzbogacają naszą wiedzę, dają możliwość rozwoju i dumy, za wielkich naszych rodaków!

 

Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności doceniły czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. Alfred Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku w 1902 roku, pochowany został w Charkowie.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja tekstu: IDA 

Galeria