IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

03.12.2023

Uwolnić Aligatora

Aligator, Kultura, Książka, Aktualności Europa Środkowo-Wschodnia 2023-12-03

„Uwolnić Aligatora” to kolejna część przygód Aliny, nastoletniej poszukiwaczki skarbów.


Książka jest kontynuacją serii powieści dla młodzieży rozpoczętej przez „Aligatora w Wilnie”. Tym razem Alina rusza za tajemniczym artefaktem, który w czasie II wojny światowej znalazł się w rękach nazistów. Trop poprowadzi ją przez Śląsk Cieszyński i Zaolzie, aż na Łotwę, do malowniczej Łatgalii. Trzecia odsłona opowieści o dziewczynie, na którą wołają Aligator, przynosi rozwiązanie największej tajemnicy, która dotyczy czegoś więcej niż ukryty skarb. Podczas tej misji Alinie towarzyszą sprawdzeni wileńscy przyjaciele i całkiem nowi sojusznicy: specjalistka od przetrwania w dziczy, której Bear Grylls może szorować buty; staruszek o sile przekonywania godnej Chucka Norrisa oraz sprytny West Terrier. Pełna zwrotów akcji kryminalna intryga po raz kolejny łączy się z historyczną zagadką, tym razem związaną ze Stefanem Batorym, Julianem Ochorowiczem i nazistowskim Towarzystwem Thule.

„Uwolnić Aligatora” to trzecia część przygód Aliny. W pierwszej powieści, wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, bohaterka trafiła na Litwę i odkryła, że ma smykałkę do poszukiwania skarbów. W „Wielkim skoku Aligatora” z 2022 roku nastolatka wyruszyła z przyjaciółmi na Ukrainę, żeby odnaleźć ślady polskiej historii we Lwowie, Stanisławowie oraz w Krzemieńcu. Obie powieści zajęły drugie miejsca w konkursach na Samochodzikową Książkę 2021 i 2022 roku organizowanych przez Forum Miłośników Pana Samochodzika.

„Aligator w Wilnie”, „Wielki skok Aligatora” oraz „Uwolnić Aligatora” są dostępne za darmo, w formatach cyfrowych (mobi, epbu i pdf) na portalu IDA.

Autorem „Wielkiego skoku Aligatora” jest Piotr Jezierski, pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników”, łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki” oraz powieści przygodowych „Aligator w Wilnie” i „Wielki skok Aligatora”. Jako badacz kultury popularnej wydał on książkowe eseje „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.

Okładkę oraz ilustracje do książki stworzył Tomasz Bereźnicki, niezwykle zdolny polski rysownik i malarz, współautor m.in. wydanej w 2021 roku książki „Podziemie łączy /Pogrindis Jungia” (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”) oraz autor oprawy graficznej „Wielkiego skoku Aligatora”.

Książka nie jest przeznaczona do oficjalnej sprzedaży i będzie za darmo przekazywana polskim szkołom oraz organizacjom działającym poza granicami kraju.

„Uwolnić Aligatora” patronatem medialnym objęły redakcje: Magazynu „Kuriera Wileńskiego”, PolskofalówkiForum Miłośników Pana Samochodzika i portalu IDA. Wydawcą powieści jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, projekt jest finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą w 2023.

 

Galeria