IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

07.12.2022

Wielki skok Aligatora

Aligator, Kultura, Książka, popularyzacja historii, Aktualności 2022-12-07

„Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę.


We Lwowie przyłącza się do grupy młodych poszukiwaczy skarbów, która trafia na trop tajemnicy związanej z Władysławem Warneńczykiem. Po piętach depczą im bracia Wasilienko, przestępczy duet, który też ma chrapkę na królewski skarb. Te zmagania obserwuje z ukrycia pewna zamaskowana postać, która prowadzi własną grę. Pojawia się też Savalas, dawny wróg Aliny, który na odległej wyspie wykonuje misję zleconą mu przez Bruderferajn, wileńską Cosa Nostrę. Kim jest człowiek w demonicznej masce? Co kryją groby w Stanisławowie? Komu bije dzwon na krzemienieckiej wieży? Dowiecie się czytając „Wielki skok Aligatora”.

Opowieści o Aligatorze to seria książek przygodowych, w których emocjonująca akcja łączy się z odkrywaniem historycznych tajemnic. Powieści nawiązują do klasyków polskiej literatury młodzieżowej, takich jak Pan Samochodzik – cykl Zbigniewa Nienackiego o detektywie historyku – czy przygodowa twórczość Edmunda Niziurskiego. W wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, pierwszej części przygód Aliny, towarzyszyliśmy nastoletniej bohaterce w jej wyprawie na Litwę, podczas której rozwiązała zagadkę łączącą Barbarę Radziwiłłównę i świętego Kazimierza. W Wilnie dziewczyna poznała swojego chłopaka Józka i nowych przyjaciół żyjących w mieście nad Wilią. „Wielki skok Aligatora” zabiera nas do kolejnego kraju, pełnego zabytków polskiej kultury. Alina przeżyje niebezpieczną przygodę, podczas której pozna kilku niezwykłych mieszkańców Zachodniej Ukrainy i historię, o której nie piszą szkolne podręczniki. Razem z nią odwiedzimy Lwów, Stanisławów, Krzemieniec i odległą Maderę. „Wielki skok Aligatora” to połączenie akcji, przygody, kryminalnej intrygi i obyczajowych wątków pojawiających się w życiu każdego nastolatka.

Pierwsza część przygód Aligatora spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem czytelników, o czym świadczy między innymi zrealizowany przez wileńskich gimnazjalistów projekt „Śladami bohaterów kryminalno-przygodowej powieści »Aligator w Wilnie«”. Powieść zajęła również drugie miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę Roku 2021 organizowanym przez internetowe Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Autorem „Wielkiego skoku Aligatora” jest Piotr Jezierski, pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor zbioru opowiadań „Zgubiłem zegarek”, internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników”, łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki” oraz powieści przygodowej „Aligator w Wilnie”. Jako badacz kultury popularnej wydał on książkowe eseje „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.

Okładkę oraz ilustracje do książki stworzył Tomasz Bereźnicki, niezwykle zdolny polski rysownik i malarz, współautor m.in. wydanej w 2021 roku powieści graficznej „Podziemie łączy /Pogrindis Jungia” (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”).

Premiera „Wielkiego skoku Aligatora” odbędzie się w grudniu 2022 roku. Książka nie jest przeznaczona do oficjalnej sprzedaży i będzie za darmo przekazywana polskim szkołom oraz organizacjom działającym poza granicami kraju.

Powieść została objęta patronatem medialnym: Kuriera Galicyjskiego, Magazynu Kuriera Wileńskiego, Forum Miłośników Pana Samochodzika i Portalu IDA. Wydawcą „Wielkiego skoku Aligatora” jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Kolejne przygody Aligatora znadjziecie w powiesci „Uwolnić Aligatora”.

EBOOK!

Książkę można pobrać tutaj:

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Autorów oraz  Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2022 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania Licencjodawców jako właścicieli praw do utworu. Postanowienia licencji są dostępne pod adresem:

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl.

MAPY LOKALIZACJI POJAWIAJĄCYCH SIĘ W "WIELKIM SKOKU ALIGATORA":

 

FOTOGRAFIE WYBRANYCH MIEJSC, W KTÓRYCH ROZGRYWA SIĘ "WIELKI SKOKU ALIGATORA":

 

 

 

Galeria